Zdrowo i smacznie – przepisy z serem w roli głównej
Ser towarzyszy ludzkości od co najmniej czterech tysięcy lat. Rozmaite rodzaje sera to nie tylko świetny dodatek do dań. Wiele osób nie wypróbowuje w swojej kuchni dań, w których ser nie jest wyłącznie pobocznym składnikiem do dopełnienia smaku, lecz bazą dania. Najzdrowsze i najbardziej wartościowe są sery regionalne, ponieważ wytwarzane są z wielowiekową tradycją w zaciszu gospodarstw, z mleka krów wolno pasionych. W odróżnieniu od serów przemysłowych z najtańszego mleka, sery regionalne tworzone są z myślą o jakości, nie zaś ilości. Jednym z najciekawszych gatunków polskich tradycyjnych serów jest ser koryciński. Na jego bazie można stworzyć wiele ciekawych potraw.
Gdzie kupić ser koryciński? Jak odróżnić ser swojski w dobrej cenie od imitacji?
Ser koryciński swojski jest wytwarzany w ściśle określonym procesem, zaś jego producenci powinni przejść weryfikację, która upoważni ich do oznaczania swoich wytworów znakiem certyfikatu Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Ten chroniony znak umieszczony na produkcie jest gwarancją iż mamy do czynienia z prawdziwym korycińskim serem, nie zaś tańszą podróbką.
Pyszne zapiekanki z serem korycińskim swojskim
Tradycyjny ser koryciński wspaniale nadaje się do wszelkiego rodzaju zapiekanek, w których gra pierwsze skrzypce w kwestiach smaku i aromatu. Wspaniale współgra z kurczakiem, ciastem francuskim, warzywami na patelnie oraz przyprawą gyros. Do takiej zapiekanki potrzebujemy co najmniej 200 g sera korycińskiego swojskiego, dwa jajka i niewielki kawałek fileta z piersi kurczaka, a także 300 g warzyw na patelnię i mniej niż pół szklanki kwaśnej śmietany. Z przypraw potrzeba mieszanki gyros oraz ziół prowansalskich. Warzywa smażymy przez dziesięć minut, a następnie dodajemy mięso na kilka minut, aby się lekko podsmażyło i dodajemy przyprawy mieszając. Do miski wbijamy jajka, dodajemy śmietanę oraz sól i pieprz do smaku, a potem dokładnie mieszamy. Foremkę do tarty smarujemy masłem i wylepiamy ciastem francuskim. Całość przyrządzoną zapiekamy w cieście francuskim przez maksymalnie 25 minut, z serem korycińskim na wierzchu.
Koryciński ser to świetny dodatek do sałatek
Ten regionalny przysmak jest wspaniałym dodatkiem do rozmaitych mieszanek sałat z dodatkiem warzyw i przypraw. Przed przygotowaniem, sałatę należy opłukać i osuszyć. Jako dodatek warzywny warto rozważyć pomidorki koktajlowe, które trzeba pokroić na połówki. Nawet najlepszy mix sałatkowy nie obejdzie się bez sosu. Sos sporządzamy z trzech łyżek oleju, łyżeczki octu jabłkowego oraz połowy łyżeczki ostrej musztardy. Sól i pieprz dodajemy wedle własnego uznania. Ser koryciński kroimy w plasterki oraz dodajemy na wierzch naszej sałatki.
Wykwintny smażony koryciński ser z dodatkiem jabłka, żurawiny i orzechów włoskich
Dla miłośników prawdziwie ekskluzywnych dań będzie to prawdziwa uciecha kubków smakowych. Ser należy pokroić w centymetrowe plastry, po czym panierować w bułce i jajku, a następnie wyłożyć na posmarowaną olejem patelnie i smażyć na złoto. Jabłko pokrojone w ósemki także obsmażamy do miękkości, a następnie zdejmujemy z patelni i rozkładamy obok usmażonego sera. Każdy kawałek należy udekorować żurawiną wedle uznania, a całość posypać garścią siekanych orzechów włoskich.
Marynowany ser koryciński swojski
Jeśli chcemy ulepszyć wspaniały już smak sera, który zakupiliśmy, warto zdecydować się na jego zamarynowanie. W szerokim słoju układamy kawałki sera, które przekładamy nacinanymi ząbkami czosnku, gałązkami rozmarynu, korniszonami, a także suszonymi pomidorami. Do smaku można dodać także otartą skórkę cytrusową oraz papryczkę chilli dla ostrości. Do słoja wsypujemy lubczyk, kapary, natkę kolendry oraz ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Robimy następnie zalewę – mieszankę octu jabłkowego, soku z cytryny oraz płynnej przyprawy do zup z dodatkiem musztardy. To wszystko należy wymieszać i zalać ser, a całość dopełnić olejem, tak by zawartość została pokryta. Słój szczelnie zakręcamy i odwracamy do góry dnem energicznie, by wszystko wymieszać. Tak zamarynowany koryciński ser odstawiamy w chłodne miejsce na minimum dwa tygodnie.