Zdrowie a rozwój cywilizacji – zagrożenia i obawy

Nasz świat nieustannie się rozwija. Odkąd człowiek zasiedlił praktycznie wszystkie dostępne rejony na ziemi, w których da się mieszkać, nasza planeta zmieniła się nie do poznania. Przyczynił się do tego przede wszystkim rozwój techniki.

Obecnie bez problemu podróżujemy oraz budujemy zaawansowane technologicznie domy. Jednak czy tak prężny rozwój cywilizacji jest dobry dla naszego zdrowia?

Zdrowie i cywilizacja

Porównując swoje życie do przykładowo młodości naszych dziadków możemy zauważyć, iż różnice pokoleniowe są bardzo duże. W czasach młodości naszych dziadków świat wyglądał zupełnie inaczej. Nie było przede wszystkim tylu zdobyczy techniki. Z tego względu podróżowanie nie było tak proste, a także wiele innych codziennych rzeczy.

zdrowie-a-rozwoj-cywilizacji-zagrozenia-i-obawy

Niestety wielu naukowców twierdzi, iż prężny rozwój nowoczesnych technologii negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Z pewnością bardzo wielu z nas zauważyło, iż przykładowo nasi dziadkowie lub też pradziadkowie byli zdrowi.

Starsze pokolenie ma lepszy układ odpornościowy, a także żyje dłużej. Bez wątpienia ogromny wpływ na to mają różnego rodzaju zanieczyszczenia, które obecne są w naszym środowisku. Zatem na jakie zagrożenia powinniśmy szczególnie uważać?

Zagrożenia, na które powinniśmy uważać w codziennym życiu

Z pewnością każdy z nas docenia wynalezienie tworzyw sztucznych. Są to stosunkowo nowe materiały, ponieważ ich masowa produkcja nastąpiła dopiero na początku XX wieku. Wcześniej tworzywa sztuczne nie były tak dobrze znane oraz powszechnie używane. Obecnie możemy spotkać je praktycznie wszędzie.

Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach między innymi takich jak lotnictwo oraz motoryzacja, a także kosmetyka lub też medycyna, produkowane są z nich różnego rodzaju opakowania, a także wiele innych rzeczy, na które nawet nie zwracamy uwagi. Choć popularne polimery mogą nam znacznie ułatwić życie powinniśmy mieć świadomość, iż w wielu przypadkach mogą być dla nas toksyczne.

zdrowie-a-rozwoj-cywilizacji-zagrozenia-i-obawy

Przykładowo pracując w przemyśle tekstylnym lub podczas wytwarzania gumy, pracownicy mogą być narażeni na różnego rodzaju choroby. Tak samo jest w przypadku użytkowania wyrobów z tworzyw sztucznych. Często nie wszystkie posiadają odpowiedni atest, przez co możemy nabawić się przykładowo alergii.

Ponadto wiele wyrobów z tworzyw sztucznych zanieczyszcza naturalne środowisko, co przyczynia się do wyginięcia organizmów żywych i zaburzenia ekosystemów. Przykładów jest bardzo wiele. Niestety choć XXI wiek należy do tworzyw sztucznych, które wykorzystywane są w wielu zastosowaniach, powinniśmy mieć świadomość, iż mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Obawy związane z rozwojem cywilizacji

Choć prężny rozwój cywilizacji zapewnił nam szybkie przemieszczanie się, a także rozwój nowoczesnych technologii, za pomocą których możemy zaoszczędzić wiele czasu, należy mieć świadomość, iż nie jest to dla nas pozytywna zmiana.

Na skutek globalizacji w wielu państwach powstaje przykładowo wiele centrów handlowych. W większych miastach w Polsce dużych centrów handlowych jest nawet kilka. Piętrowe budynki nie tylko nie są tak bardzo nam potrzebne, również z powodu ich budowy w wielu miejscach zostały wycięte drzewa.

Tym samym ekosystem znów został zaburzony. Zieleń wycinana jest także w większości przypadków pod budowę parkingów. Niestety pomimo tego, iż zasadzone zostaną nowe drzewa, rosną one bardzo wolno.

Bardzo wielu naukowców obawia się, iż obecne jedzenie także ma zły wpływ na zdrowie ludzi. Coraz bardziej popularne w ostatnim czasie staje się żywność genetycznie modyfikowana.

Jak wykazują najnowsze badania, może ona przyczyniać się do zachorowalności między innymi na stwardnienie rozsiane. Choroby u wielu osób pojawiają się także częściej z powodu między innymi zanieczyszczeń. Obecnie bardzo wiele osób ma różnego rodzaju alergie.

Obecnie cywilizacja rozwija się bardzo prężenie. Ziemię aktualnie zamieszkuje zdecydowanie więcej osób, niż przykładowo kilkaset lat wcześniej. Jednak należy pamiętać, iż choć w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu zdobyczy techniki, nie mają one dobrego wpływu na nasze zdrowie.

Joanna Zakrzewska

Joanna Zakrzewska

Pracowała jako dziennikarka w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Interesuje się polityką społeczną i kwestiami równościowymi. Prywatnie zaangażowana w działalność organizacji promujących prawa człowieka.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *