Z jakich materiałów produkowana jest damska lingeria?

Wiele osób, niesłusznie, myśli, że lingeria, zwłaszcza damska może być wykonana jedynie albo z praktycznej, sportowej bawełny, albo ze szlachetnego jedwabiu czy buduarowej satyny. Tymczasem tkanin jest znacznie więcej i to właśnie rodzaj materiału powinien być kluczowym parametrem przy wyborze odpowiedniej bielizny. Jest to znaczący czynnik, ponieważ to właśnie typ tkaniny często decyduje o Twoim komforcie i wygodzie, co ma z kolei niebagatelny wpływ na Twoje samopoczucie.

Natura czy włókna syntetyczne – oto jest pytanie

Dawniej materiały syntetyczne nie cieszyły się dużą popularnością. Furorę zrobiły one dopiero wtedy, kiedy okazało się, że mogą one mieć funkcje optycznie wyszczuplające i modelujące kobiecą sylwetkę. Zresztą w dzisiejszych czasach wiele włókien syntetycznych przewyższa swoją jakością tkaniny naturalne, choć nie jest to oczywiście regułą.

Bawełna, czyli pora na klasykę

O jej jakości świadczy głównie długość i delikatność włókien, wykorzystanych do produkcji bielizny. Najlepsza i najdelikatniejsza w dotyku jest tak zwana bawełna czesana. Materiały bawełniane są ponadto przewiewne, lekkie i posiadają doskonałe właściwości wchłaniające wilgoć.

To wszystko sprawia, że Twoja skóra może swobodnie oddychać. Właśnie z tego powodu lingeria wykonana z bawełny cieszy się tak dużą popularnością wśród kobiet czynnie uprawiających sport. Elastyczność majtek czy biustonoszy sportowych uszytych z bawełny może być dodatkowo zwiększona za pomocą procesu merceryzacji. Bawełna merceryzowana jest dużo gładsza i jeszcze bardziej miękka.

Jeśli nie bawełna, to co?

Innym materiałem, który uchodzi za równie przyjemny w dotyku, jest włókno bambusowe, czyli surowiec subtelny, naturalny i rozciągliwy, który rewelacyjnie układa się na ciele. Kolejną alternatywą jest wiskoza, czyli nadzwyczaj delikatne włókno z celulozy, które jest tak elastyczne, że nie ulega żadnym odkształceniom.

Jest to włókno sztuczne, a nie syntetyczne, a pochodną wiskozy jest modal i micromodal, czyli subtelne i przyjazne dla skóry tkaniny, które, nawet lepiej od bawełny, pochłaniają wilgoć, pozostawiając skórę suchą. Modal składa się w 100% z naturalnej celulozy.

Wiskoza ma ponadto sporo właściwości charakterystycznych dla bawełny, przy czym ta pierwsza wyróżnia się nieco większą wytrzymałością i subtelnym połyskiem. Podczas jej produkcji używa się ługu sodowego, tak jak przy procesie merceryzacji bawełny, co nadaje jej właśnie te właściwości.

Wiskoza ma doskonałe właściwości chłodzące i doskonale pochłania wilgoć. Nie izoluje jednak zanadto, dlatego dobrze sprawdza się nawet latem i w tropikalnym klimacie. Ma rewelacyjne właściwości higieniczne i antyseptyczne.

Syntetyczne, nie znaczy gorsze

Coraz popularniejsze wśród kobiet stają się koronkowe figi czy koronkowe majtki uszyte z materiałów syntetycznych, wśród których święci triumfy elastan. To surowiec systematycznie udoskonalany od kilkudziesięciu lat, więc coraz chętniej jest wykorzystywany do produkcji bielizny. Sprawia on, że koronkowe figi na pewno się nie odkształcą, a biustonosz na lata zachowa swój pierwotny kształt.

Często bywa ona łączony z bawełną. Obok elastanu wyróżnia się także poliamid. To niezwykle lekka, oddychająca tkanina. Jeszcze inną opcją jest poliester, czyli bardzo trwałe, ale elastyczne włókna. W połączeniu z poliamidem dają one mikrofazę. A czy wiesz, że jej włókna są nawet delikatniejsze od szlachetnego, najcieńszego jedwabiu?

Jedwab – coś ekstra na specjalne okazje

Koronkowe dessous, w tym koronkowe figi czy zalotne bardotki wyglądają zdecydowanie najbardziej zmysłowo, jeśli są uszyte z wykorzystaniem jedwabiu, który już dawno stał się synonimem luksusu. Jest to produkt całkowicie naturalny, to znaczy pozyskiwany z kokonów jedwabników.

Koronkowe figi z jedwabiu są niezwykle lekkie i świetnie układają się na ciele. Jedwab ponadto wyróżnia się wysoką chłonnością wilgoci. Do jedwabnej bielizny doskonale pasuje satynowa lingeria nocna, na przykład kokieteryjne koszulki na cienkich ramiączkach.

Joanna Zakrzewska

Joanna Zakrzewska

Pracowała jako dziennikarka w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Interesuje się polityką społeczną i kwestiami równościowymi. Prywatnie zaangażowana w działalność organizacji promujących prawa człowieka.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *