Jedną z podstawowych cech charakteryzujących włosy jest ich porowatość. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy włosy zatrzymują wodę czy też wilgoć ucieka i tym samym włosy stają się szybko przesuszone i pozbawione blasku.
Im bardziej rozchylone są tzw. łuski włosa, tym słabiej zatrzymują one wilgoć. Włosy niskoporowate to takie, których łuski przylegają do siebie i tworzą gładką powierzchnię. Włosy niskoporowate są uznawane za najzdrowsze. Są one gładkie, pełne blasku i sprężyste. Dodatkowo nie elektryzują się i nie puszą. Jedynym ich minusem jest to, że są mało podatne na stylizacje i mniej zdyscyplinowane, a także po zmoczeniu dłużej schną. Czasami sprawiają też wrażenie jakby brakowało im objętości i mają tendencję do przetłuszczania. Włosy niskoporowate nie są wymagające w pielęgnacji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na składniki wybieranych kosmetyków oraz sposób ich stosowania, aby nadmiernie nie obciążać włosów i zachować ich świeżość, blask oraz objętość. Warto pamiętać, że porowatość włosów może się zmieniać i włosy, które do tej pory były wysokoporowate, po pewnym czasie mogą stać się niskoporowate. I na odwrót. Na porowatość włosów wpływa np. temperatura, działanie słońca, częste stylizacje włosów czy zabiegi fryzjerskie. Choć niskaporowatość włosów świadczy o ich dobrej kondycji, nie oznacza to jednak że nie należy przejmować się codzienną pielęgnacją takich włosów. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może sprawić, że włosy będą szybciej się przetłuszczać, a także sprawiać wrażenie cienkich i oklapniętych. Jak sprawdzić porowatość swoich włosów? Włos wystarczy wrzucić np. do szklanki wody. Jeśli pozostanie on na powierzchni to świadczy to o jego niskoporowatości, a gdy opadnie na dno, to oznacza to, że włos jest wysokoporowaty. Bardzo często zdarzają się też włosy o średniej porowatości.
Jak dbać o włosy niskoporowate?
Pielęgnacja włosów niskoporowatych nie jest łatwa, gdyż ich struktura sprawia, że składniki odżywcze słabo przenikają do włosa. Warto więc wybierać tzw. małocząsteczkowe produkty do pielęgnacji np. z dodatkiem oleju kokosowego czy babassu. Dzięki małym cząsteczkom ich składniki odżywcze będą łatwiej przyswajalne. Źle dobrane, zbyt ciężkie kosmetyki nie będą w stanie odpowiednio wniknąć w głąb włosa i tym samym będą obciążać włosy od zewnątrz. Przy włosach niskoporowatych warto pamiętać o tym, żeby nie stosować zbyt wielu kosmetyków naraz, a także wybierać produkty dobrze dobrane do potrzeb włosów. Szampony powinny być delikatne i pozbawione syntetycznych detergentów myjących SLS i SLES. Warto też zrezygnować z kosmetyków z dużą ilością protein, gdyż wtedy włosy staną się matowe, sztywne i szorstkie w dotyku. Do włosów porowatych warto wybierać kosmetyki nawilżające z naturalnymi składnikami, o właściwościach ochronnych. Dobrze sprawdzą się szampony micelarne czy peelingujące. Oczyszczą one włosy, a dodatkowo usuną zrogowaciały naskórek i ograniczą nadprodukcję łoju. Włosy zachowają świeżość i objętość na dłużej. Szampon to jednak nie wszystko. Przydatna będzie również odżywka do włosów, która nawilży włosy, ochroni je przed uszkodzeniami oraz zapobiegnie rozdwajaniu końcówek. O stosowaniu odżywki warto pamiętać zwłaszcza latem. Najlepsza do włosów niskoporowatych będzie odżywka zwiększająca objętość o dodatkowym działaniu odżywiającym i nawilżającym. Na końcówki warto dodatkowo stosować serum zabezpieczające.