Wirus brodawczaka ludzkiego – jak z nim walczyć?
Kłykciny kończyste przyjmują postać kalafiorowatych tworów (brodawek), które występują w okolicach narządów płciowych oraz odbytu. Rozwijają się w wyniku infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Do zakażenia dochodzi drogą płciową. Jak chronić się przed groźnym wirusem? Jak walczyć z brodawkami płciowymi, kiedy się pojawią?
Przyczyny i objawy zakażenia wirusem HPV
Do tej pory wykryto ponad 120 typów wirusa HPV, część z nich odpowiada za zmiany na narządach płciowych. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, istnieje ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Nawet gdy kontakty intymne ograniczasz do jednego stałego partnera, powinnaś upewnić się, że jest zdrowy. Jednak na infekcję najbardziej narażone są osoby, które współżyją z wieloma partnerami, nie używają prezerwatyw i bardzo wcześnie podejmują aktywność seksualną.
Warto wiedzieć, że do zainfekowania dochodzi w wyniku bezpośredniej styczności ze skórą zajętą przez HPV. Dlatego wirus przenosi się zarówno podczas stosunków dopochwowych, jak analnych i oralnych.
U kobiet brodawki narządów płciowych zajmują pochwę, wargi sromowe, szyjkę macicy oraz okolice odbytu. U mężczyzn obejmują trzon prącia, mosznę, napletek i okolicę okołoodbytową. U obu płci wykwity występują w obrębie ust i gardła.
Kłykciny nie rozwijają się u wszystkich zakażonych. Ale kiedy się pojawiają, mogą przybierać niewielkie rozmiary o barwie cielistej, czasem różowawej. Niekiedy rozrastają się do form kalafiorowatych, czasem bardzo dużych.
Jak leczy się brodawki płciowe?
Kiedy tylko zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do ginekologa. Nieduże i płaskie wykwity mogą nastręczać trudności w trakcie badania, dlatego lekarz czasem nakłada na skórę odrobinę roztworu kwasu octowego. Dzięki temu pewne obszary ulegają zbieleniu i łatwiej je ocenić. Specjalista zleca też badania diagnostyczne, w tym badanie cytologiczne, które pozwala wykryć ewentualne zmiany o charakterze nowotworowym.
Nieduże brodawki płciowe leczy się farmakologicznie. Jeśli doskwiera Ci nieprzyjemne swędzenie i pieczenie, sięgnij po skuteczny lek z chlorowodorkiem benzydaminy. Roztwór możesz wykorzystywać do irygacji pochwy lub przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Benzydamina szybko przynosi ulgę: działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie oraz miejscowo znieczula.
Do usuwania małych zmian od lat wykorzystuje się metody pędzlowania specjalnymi preparatami, które prowadzą do obumierania kłykcin. Większe brodawki usuwa się podczas zabiegów, np. laseroterapii, krioterapii (zamrażania), elektroterapii i konwencjonalnych zabiegów chirurgicznych. Osoby, u których wystąpiły wykwity, muszą powstrzymać się od współżycia płciowego.
Nie zaniedbuj profilaktyki!
Leczenie kłykcin kończystych nie jest łatwe, często trwa długo i może wywoływać problemy natury emocjonalnej. Co więcej, nie każda terapia daje w pełni zadowalające efekty i prowadzi do wyeliminowywania brodawek. Dlatego – jeśli jesteś zdrowa, pamiętaj o profilaktyce. Używaj prezerwatyw, współżyj z jednym, sprawdzonym partnerem i … zaszczep się.
W ostatnich latach pojawiły się szczepionki przeciw najważniejszym typom HPV, które są coraz bardziej popularne. Stosuje się je głownie w zapobieganiu raka szyjki macicy. Warto wiedzieć, że chronią też przed typami wirusa brodawczaka ludzkiego, które przyczyniają się do rozwoju kłykcin. Szczepienia poleca się przede wszystkim bardzo młodym dziewczętom, które nie podjęły jeszcze aktywności seksualnej. Kobiety, które już współżyją płciowo, również mogą się na nie zdecydować (za zgodą ginekologa, po wykonaniu badania cytologicznego). Przy okazji: pamiętaj, że systematyczne wykonywanie badania cytologicznego ratuje życie: pozwala wykryć raka macicy w najwcześniejszym stadium i całkowicie go wyleczyć.
lek. med. Robert Makowski
specjalista ginekolog- położnik