Ślad po anginie: powikłania

Jeśli w sezonie jesienno-zimowym dopadnie Cię angina, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Nie można bagatelizować zapalenia gardła i migdałków, próbować go „przechodzić” lub przeczekać. Z anginą nie ma żartów – jeżeli nie zostanie dobrze wyleczona, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań – niektóre z nich są groźne dla życia.

Lecz anginę do końca!

Za anginę odpowiadają bakterie lub wirusy. Infekcje wirusowe zwykle przebiegają łagodnie i przypominają przeziębienie. Jednak angina bakteryjna, do której najczęściej prowadzą zakażenia paciorkowcowe, bywa bardziej niebezpieczna, wywołuje silniejsze dolegliwości i wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Anginę bakteryjną i wirusową leczy się objawowo, ale infekcje paciorkowcami wymagają często czegoś więcej – odpowiedniego antybiotyku, który skutecznie zniszczy patogeny i zapobiegnie ewentualnym komplikacjom. Lekarz na ogół zaleca penicylinę – kuracja trwa 10 dni.

Powinnaś również odpoczywać w łóżku, jak najwięcej pić (najlepiej wody niegazowanej i ciepłych naparów ziołowych). Rób inhalacje ziołowe, przyjmuj odpowiednie dawki leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych (paracetamolu lub ibuprofenu), a kiedy gardło nieznośnie boli, sięgaj po skuteczny lek z benzydaminą. Możesz zdecydować się na smaczne tabletki do ssania, płyn do płukania ust i gardła lub praktyczny aerozol, który łatwo zabrać ze sobą do pracy lub w podróż.

Groźne powikłania: zapalenie ucha, zapalenie zatok i ropień okołomigdałkowy

Do często spotykanych powikłań anginy zalicza się ropień okołomigdałkowy, który usadawia się między torebką migdałka a boczną ścianą gardła. Gdy się rozwija, pojawia się gorączka, doskwierają jednostronne bóle twarzy i gardła, powiększają się węzły chłonne szyi. Ropień wymaga specjalistycznej pomocy – natychmiast zgłoś się do lekarza.

Niedoleczona angina może zostawić po sobie też inny ślad: zapalenie ucha środkowego, które najczęściej dotyka maluchy. Pociechom doskwiera dotkliwy ból ucha, który nasila się w nocy, gdy leżą. W uszach pojawiają się szumy, pogarsza się słuch, czasem do listy objawów dołącza gorączka. Jeżeli zauważysz podobne dolegliwości u siebie lub u swego maluszka, nie zwlekaj – zarejestruj się do lekarza.

Jeśli nie wyleczysz anginy paciorkowcowej do końca, może rozwinąć się zapalenie zatok przynosowych, które objawia się uporczywymi bólami głowy, twarzy i gorączką oraz ropną wydzieliną w nosie, która zaburza węch. Skonsultuj się ze specjalistą – prawdopodobnie potrzebna będzie antybiotykoterapia.

Zapalenie płuc, zapalenie opon i wiele innych powikłań

Źle leczona angina czasem pomaga paciorkowcom „wędrować” drogami oddechowymi i dostać się do płuc. Gdy rozwija się niebezpieczne zapalenie płuc, pojawia się duże osłabienie i męczący kaszel – najpierw suchy, a zbiegiem czasu coraz bardziej wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Pacjenci skarżą się na dreszcze, gorączkę, duszności i ból w klatce piersiowej – szczególnie dokuczliwy podczas głębokiego oddychania. Cierpisz z powodu takich dolegliwości? Jeśli tak – potrzebujesz pilnej pomocy lekarskiej i odpowiedniego leczenia, prawdopodobnie kuracji antybiotykowej.

Angina bakteryjna nieraz wiąże się z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych – to bardzo groźne powikłanie, które może prowadzić nawet do obrzęku mózgu. Choroba przebiega z silnymi bólami głowy, bólem i sztywnością karku, gorączką, mdłościami i torsjami. W takiej sytuacji nie masz chwili do stracenia – wezwij pogotowie. W szpitalu pacjentom z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych podaje się dożylnie antybiotyk oraz leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, które nie pozwolą, by stan zapalny zajął mózg.

To nie wszystkie możliwe powikłania anginy, na czarną listę wpisać należy też m.in. zapalenie kłębuszków nerkowych, gorączkę reumatyczną i infekcyjne zapalenie wsierdzia. Lepiej nie ryzykować – pierwsze objawy anginy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza. Jeśli konieczny okaże się antybiotyk – trzymaj się zaleceń specjalisty. Jakiekolwiek odstępstwa od prawidłowej terapii mogą być zgubne w skutkach.

lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij