Praktyczne pędzelki do makijażu
Ostatnio świat ma obsesję na punkcie konturowania, strobingu i drapowania, ale żadna z tych technik upiększania nie może być wykonana bez odpowiedniego pędzla do makijażu. Wybierając idealne pędzelki do makijażu, należy kierować się następującymi czynnikami: jego kształtem, rodzajem włosia i bezpośrednim przeznaczeniem.
Z reguły marki kosmetyczne automatycznie dzielą pędzle na podgrupy w zależności od tego, jaki produkt będzie nakładany z ich pomocą: istnieją pędzle do tonów, pudru, różu, cieni do powiek, a nawet do konturowania.
Wybór pędzelków do makijażu
Wizażyści są przekonani, że każdy pędzel może być wielofunkcyjny. Na przykład pędzel do korektora może być używany do bezproblemowego nakładania cieni do powiek, a pędzel do różu może być używany do nakładania podkładu w celu uzyskania lekkiego, nieskazitelnego wykończenia.
Wybierając pędzelki do makijażu, zwróć uwagę na jej jakość: włosie nie powinno wypadać ani się łamać. Sam pędzel powinien być miękki i nie powinien podrażniać skóry podczas dotykania go. Upewnij się, że włosie ma lekko zwężającą się, cieńszą końcówkę, aby nie pozostawiało nieprzyjemnych smug podczas nakładania produktu.
Oto niezbędne pędzle, dzięki którym z łatwością stworzysz makijaż o dowolnym stopniu skomplikowania:
-
Pędzel do podkładu (płaski lub okrągły);
-
Pędzel do różu (puszysty, średniej wielkości pędzel. Ten sam pędzel świetnie nadaje się do rzeźbienia);
-
Pędzel do pudru (największy, najbardziej miękki i puszysty pędzel);
-
Pędzel do cieni (najlepsze są dwa pędzle: płaski i puszysty do nakładania cieni do powiek oraz mały puszysty do ich rozcierania);
-
Składany pędzelek do ust.
Pędzelki według rodzaju włosia
Istnieją pędzelki syntetyczne i naturalne. Sztuczne pędzelki mają wiele zalet: są wielofunkcyjne, hipoalergiczne, odpowiednie dla wegan i znacznie tańsze od naturalnych. I choć włosy syntetyczne mają taką samą grubość jak włosy naturalne, ich struktura jest inna.
Projektanci pędzli do makijażu nie nauczyli się jeszcze, jak naśladować strukturę naturalnych włosów. Jest ona porowata i składa się z tzw. łusek, które wchłaniają znajdujący się w niej produkt.
Naturalne włosie ma bardziej porowatą strukturę, dzięki czemu zatrzymuje produkt między włosiem i stopniowo go uwalnia, tworząc lekkie pokrycie. Z kolei włókna syntetyczne natychmiast przenoszą większość produktu na skórę, co oznacza, że makijaż jest bardziej intensywny. Z tego powodu częściej spotyka się pędzelki z łączonym rodzajem włosia, co pozwala uzyskać optymalne rezultaty.
Dzięki naturalnej strukturze pędzelka można więc tuszować rzęsy znacznie dłużej, delikatniej i łagodniej. Mimo to producenci wytwarzają pędzelki syntetyczne o wysokiej jakości. Dlatego najlepiej jest dopasować narzędzia do używanych tekstur. Na przykład pędzel syntetyczny doskonale nadaje się do nakładania podkładu, korektora, szminki i cieni do brwi.
Jak wybrać pędzelki do makijażu?
Dla wizażysty wystarczy dotknąć pędzla, aby poczuć jego właściwości. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, na pewno będziesz miała tego świadomość. Aby wybrać pędzelek do makijażu, najlepiej porozmawiać z konsultantem, który pomoże Ci ją wybrać lub przynajmniej opowie o jej głównych cechach.
Przed przystąpieniem do wykonywania makijażu należy jednak przeanalizować proces jego wykonywania, aby zrozumieć, jakich produktów kosmetycznych używamy najczęściej.
Jeśli jednak lubisz suche i pudrowe konsystencje, być może lepiej będzie kupić pełnowymiarowy pędzel. Nie musisz jednak kupować jednego podkładu, jednego różu do policzków, jednego bronzera i jednego rozświetlacza.
Syntetyczne wykonane z taklonu (niektóre są płaskie, a inne puszyste) są odpowiednie. Przydadzą się zarówno w przypadku kremowych, jak i suchych konsystencji. Wśród naturalnych pędzli uniwersalnych warto zwrócić uwagę na te wykonane z soboli.