Piperyna – czym jest i jak ją stosować?
Piperyna to jeden z alkaloidów występujących na skórce ziarna pieprzu. Ma wiele właściwości prozdrowotnych. Wspomaga proces trawienia, a także odchudzania. Ma działanie oczyszczające organizm. Wzmacnia również odporność. W preparatach z piperyną w jednej tabletce jest aż 95% tej substancji.
Wspomaganie w procesie odchudzania
Kiedy kończy się zima wiele osób już rozpoczyna proces odchudzania, aby zdążyć zrzucić zbędne kilogramy przed wakacjami. Niestety przy nadwadze często proces trawienia jest spowolniony, co powoduje zaleganie treści pokarmowych w jelitach. To z kolei prowadzi do gorszego samopoczucia. Często występują bóle brzucha, wzdęcia oraz zaparcia, czasem również biegunki. Oczywiście należy rozpocząć od trwałej zmiany nawyków żywieniowych i starać się spożywać posiłki o stałych porach. Można wspomóc się również suplementem diety – piperyną. Pobudza ona bezpośrednio enzymy trawienne dzięki temu metabolizm zaczyna przyspieszać, a pozytywnym skutkiem ubocznym w połączeniu z aktywnością fizyczną i zmianą diety jest utrata na wadze. Piperyna doskonale oczyszcza organizm również z toksyn, a jej działanie może polepszać wchłanianie leków. W zalecanej dawce jest zupełnie bezpieczna dla organizmu i w przeciwieństwie do innych suplementów wspomagających odchudzanie można ją stosować przez dłuższy czas. Oczywiście trzeba pamiętać, że poza pobudzeniem enzymów jest jeszcze druga strona medalu, gdyż takie działanie wzmaga apetyt. Stąd piperynę warto spożywać razem z suplementem, który obniża apetyt, np. ekstraktem z jagód Acai. Trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać zalecanych dawek ze względu na dużą ilość błonnika, jaką zawiera Acai.
Zwalczanie uporczywych bólów głowy
Migrena jest zmorą wielu kobiet, ale przydarza się również mężczyznom. Trudno znaleźć na nią skuteczne środki. Dla osób, które ufają medycynie naturalnej pomocną metodą może być spożywanie piperyny w połączeniu z cynamonem, oczywiście w odpowiednich dawkach. Jeśli trudno poradzić sobie z uporczywym bólem, warto skorzystać z tej metody. Piperyna jest w niewielkich dawkach w pełni bezpieczna.
Działanie poprawiające nastrój
Piperyna jest jednym z tych suplementów diety, które pozytywnie wpływają na nastrój. Powoduje zwiększenie wydzielania serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Może być więc pomocna w stanach obniżonego nastroju czy jesiennej chandry. Suplement diety piperyna wzmacnia również działanie dopaminy, przez co powoduje większą chęć do działania i dodaje potrzebnej energii witalnej. Wpływa również na wydolność organizmu, dlatego może być stosowana w połączeniu z aktywnością fizyczną i pomagać w uzyskiwaniu coraz lepszych rezultatów. Należy jeszcze zaznaczyć, że podczas aktywności fizycznej również wydziela się więcej serotoniny.
Piperyna może działać korzystnie na stan włosów, skóry i paznokci
Tabletki z piperyną zawierają również krzem, który doskonale wpływa na polepszenie stanu włosów, skóry i paznokci, a także zwalczanie wszelkich stanów zapalnych. Sama piperyna również wpływa na komórki skóry, a mianowicie melanocyty odpowiedzialne za kolor skóry. Jak wiadomo w melanocytach odbywa się produkcja melaniny, odpowiedzialnej za funkcje ochronne skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zatem suplement diety piperyna może być stosowany pomocniczo u osób chorujących na bielactwo.
Przy wspomaganiu się suplementem diety – piperyną można miesięcznie stracić nawet 5 kg. Jednak konieczne jest stosowanie przy tym racjonalnej diety. W przypadku procesu odchudzania warto ustalić plan diety z dietetykiem, tak by można było uniknąć efektu jojo. Piperyna wspomoże odchudzanie nie zapewni jednak utrwalonego efektu, o który trzeba zadbać stosując się do zbilansowanej diety i podaży kalorii. Bardzo istotna jest również poprawa krążenia dzięki suplementowi diety, dzięki temu możliwe jest lepsze wchłanianie substancji odżywczych. Warto zadbać o swoje zdrowie stosując suplement diety, który nie wykazuje skutków ubocznych przy przestrzeganiu optymalnej dawki podanej przez producenta. Po jej przekroczeniu można odczuwać nieprzyjemne konsekwencje żołądkowo-jelitowe.