Nie tylko ciąża – rola badań USG w diagnozowaniu kobiecych dolegliwości

Badania USG stają się powoli standardem w polskich gabinetach lekarskich. Nie każdy pacjent wie jednak, czemu konkretnie służy takie badanie oraz jak się do niego przygotować. Tymczasem owa wiedza bywa niejednokrotnie bardzo przydatna w życiu.

Artykuł powstał dzięki nieocenionej pomocy centrum medycznego MEDREX

Czym jest USG?

Ultrasonografia to nowoczesna technika w medycynie, umożliwiająca bezinwazyjne badanie narządów wewnętrznych. Pozwala w sposób szybki i bezbolesny ocenić stan wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi czy moszny – oraz, w miarę potrzeb, informuje lekarza o konieczności podjęcia lub zaprzestania określonego typu leczenia.
W działaniu aparatu do USG wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla naszego ucha, w zakresie 1-10 MHz. Dzięki aparatowi, impuls akustyczny zostaje przetworzony na elektryczny, a na monitorze pojawia się obraz wybranego narządu lub tkanki. Metoda ta, nieoceniona w dzisiejszej diagnostyce medycznej, cechuje się dokładnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa dla pacjenta. Jak dotąd nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków ultrasonografii dla zdrowia ludzkiego, nawet w przypadku częstego jej wykonywania u danej osoby. Jedynym mankamentem tej metody pozostaje fakt, iż nie można jej zastosować w przypadku kości oraz narządów leżących wewnątrz czaszki – tkanka kostna nie przepuszcza bowiem ultradźwięków. W przypadku, kiedy lekarz musi zbadać wymienione obszary, stosuje inne metody – np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

USG w ciąży

W przypadku kobiet USG wykonuje się przede wszystkim w ciąży. Bywa ono czasami wręcz określane mianem „trzeciej ręki położnika”, ze względu na swoją ogromną użyteczność czy wręcz nieodzowność w dzisiejszej praktyce położniczej. Specjaliści zalecają, aby przeprowadzić to badanie u każdej kobiety ciężarnej przynajmniej trzykrotnie: w 13. tygodniu (badanie „genetyczne”), w 20. tygodniu (badanie „połówkowe”) oraz w 30. tygodniu (ogólne badanie kontrolne).
Oczywiście, w pewnych sytuacjach USG wykonuje się częściej. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy istnieje podejrzenie, iż ciąża może przebiegać z komplikacjami, albo gdy poprzednie ciąże pacjentki posiadały nietypowy przebieg. Samo badanie ultrasonografem, jak zostało podkreślone wcześniej, nie jest w żaden sposób groźne ani dla matki, ani dla dziecka. Można wręcz powiedzieć, że bywa ono bardzo lubiane przez przyszłych rodziców, bo przecież umożliwia poznanie płci potomka oraz obserwację jego ruchów w łonie matki.

USG w diagnostyce chorób kobiecych

Ciąża nie jest jednak bynajmniej jedynym powodem, dla którego kobiety mogą się poddać badaniu za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Równie pomocny okazuje się on także w diagnostyce różnych kobiecych schorzeń, między innymi tych najgroźniejszych – jak rak szyjki macicy czy rak jajnika. Organizowane kilka razy w roku kampanie społeczne przekonują Polki, że regularne poddawanie się badaniu USG to – obok cytologii – najlepsza metoda walki z nowotworami ginekologicznymi.
Trudno zaprzeczyć, że dane są alarmujące: kobiety w Polsce wraz z wiekiem przestają chodzić na wizyty do ginekologa, bo uważają, że nie jest im to potrzebne. Wśród pań, które przekroczyły 40. rok życia, odsetek ten wynosi niemal 50%. Akcje uświadamiające nieco zmieniają ten stan rzeczy, dzieje się to jednak wciąż bardzo powoli. Dostępność badania USG w Białymstoku to doskonała okazja, aby odwiedzić lekarza i zweryfikować swój stan zdrowia.

Jak sprawdzić jakość USG?

Niestety, samo posiadanie przez dany gabinet lekarski aparatu do USG nie stanowi jeszcze gwarancji, iż badanie zostanie wykonane w sposób odpowiedni. W polskich placówkach medycznych często mamy do czynienia z przestarzałą, wadliwą aparaturą, która nie tylko nie spełnia swojego zadania, ale wręcz potrafi wprowadzić lekarza w błąd. Sami diagnostycy też zresztą nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę i doświadczenie, które pozwoliłoby im należycie obsługiwać aparat i unikać diagnostycznych uchybień. Aby to wszystko zweryfikować, warto zapytać, czy gabinet posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) – jego obecność stanowi gwarancję jakości oferowanych usług. Badania USG w Białymstoku to rozwiązanie niedrogie i niezawodne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij