Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wczesna diagnostyka daje szanse na uniknięcie powikłań i przerzutów, a w wielu przypadkach umożliwia całkowite wyleczenie choroby. Dużą zasługę ma w tym nowoczesna metoda badania piersi – mammografia cyfrowa. Czym różni się od tradycyjnej, tzw. analogowej mammografii?
Mammografia cyfrowa dogodna dla lekarzy i pacjentów
Mammografia to badanie piersi, w którym wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Polega ono na obrazowaniu tkanki piersi na zdjęciach rentgenowskich, przez co możliwe jest wykrycie nawet drobnych zmian w piersiach. Uwidocznienie zmian pozwala z kolei na wczesne rozpoznanie nowotworu i – w rezultacie – podjęcie odpowiedniego leczenia.
Mammograf cyfrowy posiada szereg dodatkowych zalet. Wśród nich wymienia się przede wszystkim względy zdrowotne. Podczas badania mammografem cyfrowym pacjentka poddawana jest dużo słabszemu działaniu promieni rentgenowskich. Ponadto, otrzymany wynik – skan cyfrowy – pozwala rozróżnić różne rodzaje tkanki dzięki czemu pacjentka nie musi być poddawana dodatkowym prześwietleniom w razie pojawienia się wątpliwości.
To nie koniec zalet. Uzyskane podczas badania dane cyfrowe, skanowane bezpośrednio do komputera, przetwarzane są w obraz o wysokiej rozdzielczości. Omija się w ten sposób proces wywoływania zdjęcia, nie traci się czasu, jakości i czytelności fotografii. To z kolei jest dużym udogodnieniem dla lekarza.
Lekarz może niemal od razu opisać wynik badania korzystając przy tym z tak zaawansowanych narzędzi jak powiększanie obrazu, zmiana kontrastu i jasności, umieszczanie znaczników czy wybór konkretnego obszaru fotografii w celu przeprowadzenia jego szczegółowej analizy.
Zaletą jest także forma uzyskania wyników. Opis badania może być zapisany na dowolnej liczbie nośników i niemal natychmiast przesłany drogą elektroniczną w dowolne miejsce na świecie. Nie jest to możliwe w przypadku zdjęcia analogowego. Na tej stronie znajdziesz więcej na temat mammografu cyfrowego: philips.pl/healthcare/solutions/mammography/digital-mammography
Koszt mammografu cyfrowego
Cyfrowe rozwiązania mammograficzne umożliwiają przeprowadzanie bardziej spersonalizowanych i niskodawkowych badań uzyskując przy tym wysoką jakość obrazu. Niektóre z nich umożliwiają także przeglądanie wyników badań mammograficznych, USG i rezonansu magnetycznego na jednym stanowisku uzyskując w ten sposób kompleksowy obraz. Biorąc pod uwagę sam aparat do mammografii cena różni się w zależności od modelu i wyposażenia. Rozpiętość cenowa jest znaczna. Urządzenie można kupić zarówno w cenie 800 tys. zł, jak i 2 mln zł.
Mammograf cyfrowy pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników niż mammograf analogowy. Ponadto, znajduje zastosowanie w nietypowych przypadkach, w których postawienie diagnozy sprawia wiele problemów. Nic dziwnego, że coraz częściej zastępuje w gabinetach tradycyjny mammograf.