Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Rodzi się wówczas mnóstwo pytań dotyczących diety ciążowej, aktywności fizycznej, pielęgnacji i zdrowia. Skąd czerpać wiedzę na ten temat? Jak zadbać o siebie w ciąży?
Niektóre mamy wspominają ciążę jako najpiękniejszy i najbardziej beztroski etap swojego życia. Niestety nie wszystkie. Wiele oczekujących dziecka kobiet skarży się na wyjątkowo dokuczliwe objawy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Do tego dochodzi lęk o zdrowie dziecka, strach przed porodem, być może też niepewność związana z sytuacją materialną. Warto wtedy sięgnąć po książki o ciąży.
Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczacie, warto wiedzieć, jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży, a także jak zachować równowagę psychiczną.
Dlaczego warto czytać książki dla przyszłych rodziców?
Choć wszystkie nurtujące nas pytania możemy zadać ginekologowi lub położnej prowadzącej ciążę, najczęściej poszukujemy też innych źródeł wiedzy. Świadome przygotowanie do ciąży, a później do porodu, sprawia, że jesteśmy pewniejsze siebie, a to już ogromny krok do sukcesu. Chodzimy na zajęcia do szkoły rodzenia, oglądamy filmy instruktażowe, czytamy książki dla rodziców dotykające różnych aspektów przyszłego macierzyństwa.
W tym tekście skupimy się właśnie na ostatnich z nich. Bo choć w księgarniach znajdziemy wiele bestsellerowych książek na temat ciąży i rodzicielstwa, nie wszystkie z nich zawierają rady, którym możemy bezgranicznie zaufać. Z największą ostrożnością należy podchodzić do wydanych kilka dekad temu poradników na temat przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. W wielu z nich (choć oczywiście nie wszystkich!) znajdziemy przestarzałe metody i nieaktualne zalecenia. Medycyna cały czas się rozwija, a każdy rodzic powinien mieć dostęp do najnowszych wyników badań, by móc podejmować odpowiedzialne decyzje.
Książki dla rodziców oczekujących narodzin dziecka
Niemal wszystkie mamy wiedzą, że każdy trymestr ciąży przynosi nowe dolegliwości ciążowe – od zachcianek pokarmowych i mdłości po częste oddawanie moczu, bóle kręgosłupa i obrzęk stóp. Autorzy książek dla przyszłych rodziców zwykle poświęcają tym objawom wiele uwagi, wyjaśniając, co jest ich przyczyną, a także jak możecie sobie z nimi radzić.
W takich poradnikach przyszli rodzice znajdą informacje dotyczące diety i stylu życia w ciąży, badań prenatalnych, rozwoju dziecka i zmian, które zachodzą w ciele kobiety. Zawarte w książkach wskazówki pozwolą rozwiać obawy dotyczące rozwiązania ciąży. Choć żaden z autorów nie zagwarantuje, że uda wam się zrealizować własny plan porodu, z pewnością pomogą wam go stworzyć. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do porodu, łącząc ciało i umysł.
Ciąża tydzień po tygodniu – porady najlepszych lekarzy i ekspertów
Dziewięć miesięcy oczekiwania i narodziny dziecka są dla większości rodziców wielką zagadką. Autorzy książek, po które sięgniemy w tym czasie, powinni czerpać z rzetelnych, zaufanych źródeł. Z myślą o wszystkich przyszłych i obecnych rodzicach powstała Seria Rodzicielska, w skład której wchodzą bestsellerowe poradniki takie jak m.in. „Jak zrozumieć małe dziecko” czy „Poród naturalny”. ;
Oparte na najnowszych badaniach naukowych informacje dotyczące ciąży i porodu znajdziemy też w książce Williama i Marthy Searsów, twórców terminu „rodzicielstwo bliskości”. Ich „Księga ciąży” to ogromne kompendium wiedzy dla osób oczekujących dziecka. A jeśli zaliczacie się do grona nowoczesnych rodziców, koniecznie sięgnijcie po książkę „Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców”. Jej autorki, dwie doświadczone doule, przeprowadzą was przez całą ciążę aż do porodu i połogu. Bez owijania w bawełnę, za to z dużą dawką humoru. Serdecznie polecamy!