Kariera a rodzina – da się to pogodzić?
Pisząc słowo „praca” nie mam na myśli czasowych, jednorazowych zleceń, pomimo, iż jest to również jakiś sposób zarobienia pieniędzy. Mówię natomiast o rozbudowanej karierze, która zapewnić może odpowiednie warunki do prawidłowej egzystencji.
W dzisiejszym świecie kariera i zarobki sąd kluczowymi elementami utrzymania rodziny i zapewnienia jej bytu na odpowiednim poziomie. Podstawowymi elementem gwarantującym wysokie dochody jest na pewno odpowiednie wykształcenie, dzięki któremu możemy znaleźć się na opłacalnym i docenianym stanowisku w firmie.
Chyba każdy z nas (a z pewnością większość osób) chce osiągnąć w życiu stabilizację, aby nie musieć się martwić o przyszłość swoją i swojej rodziny i robi wszystko aby tak się stało. Jednak czy zawsze układa się to po naszej myśli?
Kariera i rodzina
Posiadając dobrą i opłacalną pracę, chcemy jak najlepiej „wypaść w oczach szefa”, aby szybko wspinać się po szczebelkach kariery. Jednak to wymaga od nas dużego zaangażowania, czasem wręcz ponad nasze siły. Robimy wszystko, aby osiągnąć jak największe dochody, często pozostając w firmie po godzinach i męcząc się nad zadaniami przydzielonymi przez przełożonego. Niestety takie podejście przysparza nam wielu problemów.
Work-life balance
Po pierwsze i najważniejsze, stajemy się znużeni ciągłymi obowiązkami, przez co tracimy zapał z każdym dniem. Zaczynamy postrzegać pracę jako przymus, a nie jako coś, co lubimy robić, co z pewnością jest wadą. Następną rzeczą jest zmęczenie, które sprawia że stajemy się mniej produktywni, a więc i nawet nasze najlepsze zamiary mogą być postrzegane jako niedokładne, przez co istnieje duże ryzyko zwolnienia.
Największa bolączką pracoholizmu jest zaniedbywanie własnej rodziny, przebywając w firmie prawie cały czas. Człowiek często się zamyka, nie pozwalając na oderwanie od zadań myśląc że musi dokończyć wiele z nich, bo to jest kluczem do sukcesu, do zapewnienia rodzinie odpowiednich warunków.
Jeżeli coś takiego postrzegamy u siebie, na pewno warto byłoby zainteresować się zjawiskiem Work-life balance, co oznacza nic innego jak równowaga na poziomie praca-życie. Ale właściwie co to takiego?
Patrząc na definicję, jest to sposób zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość).
Idea tego zjawiska powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jest sposobem na pojawiające się często problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Najlepszym wyjściem jest osiągnięcie stanu, w którym wszystkie działania, które wykonujemy są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i służą naszej wizji i celom. Główną ideą work-life balance jest odpowiednie docenianie pracownika przez pracodawcę oraz dbanie o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.
Wady i zalety work-life balance
Istnieją różne stanowiska odnośnie tego zjawiska. Jedni uważają, że jest to wskazówka do „idealnego” życia, gdzie praca i rodzina są traktowane na równi. Jednak jest też wiele opinii odwrotnych. Zatem czy dwie osobowości to faktycznie choroba?
Jest opinia, iż podział na życie w pracy i życie prywatne nie jest możliwy.
Trudno się nie zgodzić – dziś, gdy posiadamy wiecznie wibrujące smartfony, możemy pracować nad projektami dostępnymi w chmurze praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Nie musimy już przebywać w zakładach pracy, aby coś zrobić. Dzięki takim wynalazkom jak wszechobecny Internet i różnego rodzaju komunikatory, które udostępniają nam możliwość rozmowy wideo na odległość, pracoholizm nabiera zupełnie innego wymiaru.