Jakie są plusy i minusy wynajmowania auta?
Warto zastanowić się, czy opłaca nam się kupno samochodu, czy lepiej zainwestować w długoterminowy wynajem. Ten zazwyczaj obejmuje 24 miesiące, aczkolwiek ta zmienna może być różna w zależności od wypożyczalni samochodów.
Jak to działa?
Klient może wybrać określony model samochodu- marka oraz klasa auta. Co ważne, samochód ten nie podlega już wymianie w trakcie trwania umowy, dlatego warto przemyśleć nasz wybór dogłębnie. Okazuje się, że wynajem wypiera leasing. Przedstawiamy zalety i wady wynajmu długoterminowego.
Zalety
Wynajem długoterminowy to doskonałe rozwiązanie dla firm- zarówno wielkich przedsiębiorstw, ale, jak i tych znacznie mniejszych. Co ciekawe możemy wynajmować pojazdy nie tylko nowe, ale i używane. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego każdy może dobrać coś tylko do swoich potrzeb- tańszego lub bardziej kosztownego. Okazuje się, że wynajem samochodu jest tańszy niż leasing. Objawia się to w mniejszych opłatach na miesiąc, jeśli porównamy taki sam okres i model samochodu.
Prócz wynajmu samochodowego mamy do dyspozycji także serwisowanie, zarządzanie flotą, wymianę opon, obsługę kart paliwowych, pomoc w likwidacji szkód, ubezpieczenie, samochody zastępcze i raportowanie. Do tego opłaty za wynajem możemy wliczać w koszt prowadzenia działalności, przez co w rezultacie zapłacimy niższy podatek. W porównaniu do zakupu samochodu miesięczne opłaty za wynajem dużo bardziej się opłacają.
Wypożyczalnia samochodowa nie sprawdza naszej zdolności kredytowej, dlatego też nie musimy przed wypożyczeniem załatwiać wielu formalności. W przypadku wypadku dostajemy samochód zastępczy. Ten jest przewidziany w umowie, ale warto skontrolować, czy taki zapis istnieje w naszej umowie- tak dla spokoju naszego ducha.
Jeśli nie lubimy księgowości, to długotrwały wynajem jest tym bardziej dla nas. Nie wymaga on od nas dużej ilości dokumentów. Wystarczy jedna faktura i dodatkowe za serwis, naprawdę, czy ubezpieczenie.
Jakie są wady wynajmowania auta?
Nie da się ukryć, że wad jest dużo mniej niż zalet. Z pewnością należy o samochód dbać. Jednak nie da się ukryć, że dla rozsądnych osób, nie jest to żadna wada, tylko prosta oczywistość.
Kolejną wadą jest dodatkowa opłata, jeśli chcielibyśmy zmienić samochód w czasie trwania wynajmu. Nie da się ukryć jednak, że większości osób to nie grozi, gdy już zdecydują się na jeden konkretny model, który spełnia ich potrzeby.
Jak znaleźć dobrą wypożyczalnię aut?
Wypożyczalnia aut to ważne miejsce, gdy zamiast leasingu wybieramy wynajem. Znajdźmy cieszące się renomą wypożyczalnie w naszej okolicy wpisując w wyszukiwarkę potrzebną nam frazę np. wypożyczalnia samochodów w Białymstoku. Sprawdźmy modele samochód do wynajęcia, zapis umowy, co konkretnie nam przysługuje oraz opinie użytkowników. To ważne, dla podjęcia jak najlepszej decyzji.
Nie musimy zdawać się tylko na własne poszukiwania! Zapytajmy znajomych, którzy prowadzą firmę o to, z jakiej wypożyczalni aut korzystali, bądź o której z nich słyszeli dobrą opinię. Warto zasięgnąć rad osób, które są bardziej doświadczone od nas. To pozwoli nam uniknąć wielu błędów, jak i stresów.
Zainteresujmy się, czy lepszym rozwiązaniem jest dla nas leasing samochodu, kupno samochodu, czy też jego wynajem. Wybierzmy rozwiązania optymalne dla naszej firmy. W zależności od tego, jaką działalność prowadzimy i co konkretnego robimy będziemy mieli inne potrzeby. Sprawdźmy dokładnie, ile w naszym wypadku kosztuje leasing, a potem podliczmy koszt wynajmu.
Nie martwmy się, że zajmie nam to dużo czasu- wiele firm oferuje kalkulatory na stronach internetowych. Wystarczy tylko wpisać najważniejsze wartości, a reszta robi się za nas. To bardzo proste i szybkie, a jednocześnie niebywale pożyteczne, przy podjęciu jak najlepszej decyzji. Prócz kwestii finansowych patrzmy dokładnie na zapisy w umowach oraz to, co konkretnie nam przysługuje. Jeśli będziemy tego świadomi, łatwiej wybierzemy opcję korzystniejszą dla nas, a wtedy wszystko stanie się dla nas o wiele łatwiejsze.