Jaką technikę nurkowania stosować na wyjeździe nurkowym?

Każdy z nas wie, że woda to nie jest naturalne środowisko do życia dla człowieka. Chcąc więc zejść pod wodę należy (prawie zawsze) zastosować odpowiedni sprzęt, który pomoże nam się utrzymać pod powierzchnią w sposób bezpieczny.

Jaki rodzaj sprzętu jest dostępny na rynku?

Po pierwsze, klasyczny sprzęt nurkowy wykorzystywany przez specjalistów do wszelkich prac nurkowych. Sprzęt ten składa się z gumowego, wodoszczelnego skafandra, hełmu z iluminatorami i balastu. Po drugie, można wyróżniać sprzęt nurkowy (płetwonurkowy) używany do nurkowania przez amatorów i pasjonatów, podchodzących do nurkowania w sposób rekreacyjny. 

Na podstawowy sprzęt nurkowy składają się maska, fajka i płetwy. Oprócz tego potrzebna jest również butla, aparat oddechowy, kamizelka ratunkowo – wypornościowa, skafander, tabela nurkowa. Dodatkowe elementy wyposażenia to głębokościomierz, manometr, oświetlenie w postaci wodoodpornej latarki, ewentualnie dobry nóż. Całe wyposażenie lub tylko jego część można kupić, a resztę spokojnie wypożyczyć na miejscu w centrach nurkowych, których nie brakuje w destynacjach divingowych.

Kto może nurkować?

Wbrew wielu obiegowym opiniom, nurkować może niemal każdy, o ile wcześniej odpowiednio się do tego przygotujemy. Jeśli wybieramy się na poważną wyprawę nurkową i wiemy, że będziemy schodzić na duże głębokości, warto dla pewności przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Osoby mające klaustrofobię raczej nie będą dobrze czuły się pod wodą, ale nawet ci z Państwa, którzy dopiero uczą się pływać, także mogą pomyśleć o nurkowaniu. W tym wypadku jednak zawsze należy robić to w grupie, a najlepiej z doświadczonym instruktorem.

Bardzo popularną metodą nurkowania „dla początkujących” jest snorkeling, czyli nurkowanie z fajką. Ten styl ma wiele zalet: po pierwsze nie musisz się do niego w żadem sposób przygotowywać, a po drugie nie trzeba ponosić żadnych nakładów finansowych. Maska na oczy z plastikową rurką nie jest dużym wydatkiem. Przydadzą się również płetwy.

Wszystkie osoby początkujące mogą również wypróbować płetwonurkowanie, czyli nurkowanie z butlą do 40 metrów głębokości. Jest to poziom cały czas dość bezpieczny, a jednak pozwoli Ci na obejrzenie fascynującego świata podwodnego, przepięknych raf koralowych i rzadkich okazów ryb i innych stworzeń morskich. Płetwonurkowanie może również odbywać się nocą, co dostarczy Ci jeszcze więcej niesamowitych wrażeń, których długo nie zapomnisz. Oczywiście warunkiem udanego nurkowania w nocy jest posiadanie perfekcyjnego oświetlenia.

„Wielki błękit” – marzenie wszystkich uzależnionych od adrenaliny

Pamiętasz ten słynny francuski film Luca Besson, którego fabuła luźno opierała się o biografię dwóch kultowych postaci, Jasques’a Mayola i Enzo Molinariego? Obaj mężczyźni byli tak zwanymi freediverami, jeszcze sami powstał sam termin. Uprawiali oni bowiem nurkowanie bezdechowe, czyli takie, gdzie obywamy się bez sprzętu, a naszym jedynym narzędziem jest zatrzymane w płucach powietrze.

Choć jest to opcja niezwykle ekscytująca, jest ona przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych nurków. Raczej nie próbuj tego na początku. Możesz natomiast zacząć przygotowywać się, ćwicząc zatrzymanie oddechu i pływanie pod wodą na przykład na basenie.

Coś innego

Poszukujesz czegoś bardziej offowego, ale jednocześnie bezpiecznego? Wystarczy wypróbować płetwonurkowanie (ewentualnie popularny snorkeling) w nieco innym otoczeniu. Bardzo modne stało się w ostatnich latach nurkowanie wrakowe. To coś do zarekomendowania wszystkim miłośnikom wielkich tankowców. Pływanie pod wodą wokół zatopionych wraków na długo pozostanie w pamięci.

Podobnie zresztą wygląda kwestia nurkowania jaskiniowego. Adepci tej dyscypliny schodzą pod wodę w zatopionych sztolniach, korytarzach i jaskiniach. Choć nie jest to nurkowanie trudne technicznie, na pewno wymaga wynajęcia przewodnika i doświadczonego nurka, który doskonale zna teren i posiada nienaganną orientację w przestrzeni, nawet w ciemnościach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij