Jak rozliczyc PIT? Kilka rad dla podatników
Podatek dochodowy od osób fizycznych, a więc tak zwany PIT należy do podstawowych obowiązków każdej osoby, która osiąga dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PITu może być stresującą kwestią zwłaszcza dla tych, dla których temat podatków stanowi tajemnicę. Wielu podatników wciąż nie wie jak rozliczyć PIT, dlatego korzystają oni z pomocy księgowej. Niniejszy artkuł zawiera kilka znaczących rad dla osób, które są zobowiązane do rozliczenia PIT za 2022.
Rozliczenie PIT za 2022 – który formularz wybrać?
Pierwszą trudnością, którą mogą napotkać podatnicy jest wybranie właściwego formularza do rozliczenia. Najczęściej stosowanym rodzajem druku jest PIT 37. Dotyczy on osób, które osiągają przychód za pomocą płatników. Formularz zastosują więc osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych. PIT 37 może służyć do rozliczenia samodzielnego, jak i z małżonkiem. Formularz obejmuje także osoby samodzielnie wychowujące dzieci. Kolejnym popularnym rodzajem formularza jest PIT 36. Za jego pomocą rozliczenia dokonają osoby, których przychód pochodzi z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. PIT 36 wykorzystują również osoby rozliczające straty z poprzednich lat, przychód małoletnich oraz osoby odliczające podatek minimalny od środków trwałych. PIT 28 dotyczy podatników, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Posłuży on zatem osobom z własną działalnością gospodarczą, jak i wspólnikom spółek jawnych i cywilnych. Za pomocą formularza PIT 28 rozliczą się osoby pozyskujące przechód z tytułu dzierżawy, najmu lub podobnego rodzaju umów. Większość rozliczeń PIT 2022 odbywa się na podstawie wyżej wymienionych formularzy.
Rozliczenie PIT za 2022 – do kiedy?
Kluczową kwestią dla podatnika jest termin złożenia deklaracji PIT. Rozliczenie PIT 2023 – do kiedy? Każde rozliczenie dotyczy roku ubiegłego, dlatego rozliczenie PIT za 2022 odbywa się w roku 2023. Z pozoru oczywista kwestia, jednak niekiedy dochodzi do pomyłek lub opóźnień, które mogą w konsekwencji nieść ze sobą kary pieniężne. Wszystkie rodzaje formularzy, a więc każdy podatnik będzie zobowiązany rozliczyć PITy 2022 do 2 maja 2023 roku. Termin 2 maja powinien szczególnie zainteresować płatników dokonujących rozliczenia przy pomocy PIT 28 oraz PIT 16A. Od tego roku obowiązują ich takie same zasady oraz terminy, jak innych podatników. Kwestia do kiedy PIT 2022 należy zadeklarować, uległa zmianie na podstawie przepisów Polskiego Ładu. Ujednolicenie terminów pozwoli ograniczyć pomyłki oraz opóźnienia.
PIT za 2022 – metody i formy rozliczeń
PIT za 2022 można rozliczyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest tradycyjne wypełnienie formularza w wersji papierowej. Formularz można wówczas dostarczyć własnoręcznie, stawiając się z wypełnionym drukiem w odpowiednim urzędzie skarbowym. Możliwa jest również wysyłka PITu pocztą. Jest to wersja szczególnie pomocna dla osób, które mieszkają daleko od urzędu. Możliwość wysyłki daje także komfort osobom starszym lub schorowanym. Brak konieczności osobistego stawienia się w urzędzie jest dużym ułatwieniem dla pracowników. Ogromnym przełomem i sposobem, który rośnie na popularności jest rozliczenie za pomocą e-PIT. Epodatki są możliwe do rozliczenia dzięki stronie rządowej. Po wpisaniu w wyszukiwarkę ” twój e-PIT gov” trafisz na właściwą stronę. Na czym polega rozliczenie gov PIT? Na stronie znajdziesz wypełnioną w Twoim imieniu deklarację podatkową. Krajowa Administracja Skarbowa za Ciebie tworzy zeznanie roczne. Przed potwierdzeniem zamieszczonych na stronie danych należy dokładnie i skrupulatnie je sprawdzić. Warto dodać organizację pożytku publicznego, do której wyląduje Twój 1,5% podatku.
Rozliczenie za pomocą profilu zaufanego jest niezwykle proste i intuicyjne. Wiele podatników docenia łatwość korzystania z rządowej strony, która nie tylko zawiera szereg potrzebnych do rozliczenia informacji, ale także poprawia błędnie wpisane dane. E-PITy 2023 dają możliwość załatwienia formalności bez wychodzenia z domu. Jest to forma dobrowolna, jednak z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na deklarację online. Nic dziwnego, bowiem stanowi ona oszczędność czasu i nerwów. Co więcej, rozliczenie za pomocą strony gov umożliwia szybsze pozyskanie ewentualnego zwrotu podatku, aniżeli w przypadku konwencjonalnych formularzy PIT.
Rozliczenie PIT – jak przekazać 1,5% podatku?
Bez względu na jaką metodę rozliczenia się zdecydujesz masz prawo przekazać 1,5% swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Od roku 2023, za sprawą nowych zasad wprowadzonych przez Polski Ład, mamy możliwość przekazać 1,5%, zamiast 1%, jak to było w poprzednich latach. Podatnik samodzielnie wybiera instytucję, której chce pomóc. Bez żadnych kosztów może wspomóc wybraną placówkę. Dla wielu z nich nawet 1,5% podatku będzie dużą pomocą, dlatego warto praktykować przekazywanie części podatku.
Rozliczenie PIT powoduje wiele nerwów. Stres wynika z ryzyka błędnego wypełnienia deklaracji, co w konsekwencji może doprowadzić do kar finansowych. Temat PIT jest łatwiejszy, niż się wydaje. Podstawową kwestią jest dotrzymywanie terminów oraz gruntowne sprawdzenie danych. Z roku na rok rozliczenia stają się coraz prostsze, głównie dzięki możliwości sporządzenia formularza online. Jeśli jeszcze nie próbowałeś rozliczyć PIT za pomocą strony internetowej spr