Jak przygotować rodzinę do chrztu Obowiązki rodziców, chrzestnych

Jak przygotować rodzinę do chrztu? Obowiązki rodziców, chrzestnych

Chrzciny to bardzo ważna uroczystość rodzinna, do której należy dobrze się przygotować. Chodzić będzie tutaj przede wszystkim o spełnienie wymaganych formalności, jednak spotkać się można także z innymi dylematami – jak zaprosić gości, jak urządzić przyjęcie, co z rodziną i obowiązkami?

Jakie dokumenty potrzebne są do chrztu świętego?

Zanim dojdzie do chrztu, należy w pierwszej kolejności zadbać o kwestie formalne. Konieczne będzie więc udanie się do kościoła w swojej parafii, konkretnie do kancelarii parafialnej, gdzie zgłosi się chęć ochrzczenia dziecka. Potrzebne będą do tego też odpowiednie dokumenty, jak akt urodzenia, akt ślubu kościelnego, zaświadczenie chrzestnych oraz potwierdzenie spowiedzi rodziców, a czasem także rodziców chrzestnych. Jeżeli chodzi o koszty, tutaj wiele będzie zależało od danej parafii, zazwyczaj uiszcza się opłatę w wysokości od 100 do 250 zł.

Jakie ubranie na chrzest dziecka?

W przypadku dzieci, które mają zostać ochrzczone, zwraca się też uwagę na to, w co zostaną one ubrane. Zasada jest taka, że powinno być ono odświętne, ale i wygodne, żeby nie krępowało ruchów. Jak ubrać dziecko do chrztu doradza poradnik na Best4Kids.pl, podpowiadając, na co powinno się zwracać szczególną uwagę. W przypadku dziewczynek jest to zazwyczaj biała sukieneczka, a u chłopców niemowlęce garnitury. Grubość tkaniny i ilość warstw ubrań powinna być zależna od pory roku, w której będzie odbywała się uroczystość. Potrzebna będzie jeszcze świeca do chrztu i biała szatka, tym zajmują się jednak chrzestni.

Kto może być rodzicami chrzestnymi dziecka?

Do chrztu trzeba wybrać też rodziców chrzestnych, według zasad panujących w kościele, muszą być to osoby, które ukończyły 16 rok życia i są po sakramencie bierzmowania. Co istotne muszą być wyznania katolickiego, które regularnie przystępują do spowiedzi i uczestniczą we mszy i komunii. Przeciwwskazaniem może być życie w związku bez ślubu, czy obojętność religijna. Co istotne, przed samym chrztem zarówno rodzice, jak i chrzestni powinni uczestniczyć w specjalnie organizowanych naukach i odbyć spowiedź.

Kiedy ochrzcić dziecko?

Termin chrztu jest indywidualną kwestią każdego rodzica i nie mam tutaj wyznaczonych ram. Niektórzy starają się urządzić taką uroczystość już w pierwszym miesiącu życia malucha, inni czekają z tym trochę dłużej. Wychodzi się z założenia, że im wcześniej się to zrobi, tym lepiej i stoi za tym praktyczne przekonanie, że dziecko w trakcie uroczystości będzie po prostu spało. Zazwyczaj do kancelarii parafialnej idzie się minimum miesiąc lub dwa przed planowaną uroczystością. To powinno dać czas, na niezbędne przygotowania, zebranie dokumentów, powiadomienie rodziny oraz udział w naukach.

Jak wygląda chrzest święty – jakie obowiązki mają rodzice i chrzestni?

Wychodzi się z założenia, że rodzice chrzestni powinni służyć radą i być wsparciem dla rodziców i dziecka. W czasie ceremonii w kościele to właśnie chrzestna trzyma dziecko na rękach, a ojciec chrzestny zapala świecę, którą sam kupił. Według tradycji obowiązkiem chrzestnej jest podarowanie dziecku nowego ubranka oraz białej szatki, która zostanie nałożona w trakcie uroczystości. Na barkach rodziców chrzestnych spoczywa wówczas ważne zadanie – mają aktywnie uczestniczyć w życiu malucha.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij