Imbir – poznaj jego właściwości i zastosowanie
Imbir to jedna z najstarszych roślin leczniczych oraz jadalnych. Znany już od starożytności, może być wykorzystywany jako przyprawa, ale także jako środek pomocniczy w dolegliwościach takich jak przeziębienie.
Imbir lekarski pochodzi z terenów Zachodniej Oceanii, jednak obecnie jest znany praktycznie na całym świecie. Jako przyprawa stanowi podstawę większości dań kuchni orientalnej, a ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe jest często wykorzystywany jako naturalny środek na przeziębienie i inne infekcje.
Na wirusy i bakterie
Dzięki dużej zawartości substancji o działaniu przeciwzapalnym, imbir może byś stosowany jako naturalny lek na obniżenie gorączki oraz walkę z infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Można spożywać go jako dodatek do potraw lub napojów: w każdej formie działa tak samo skutecznie.
Imbir dla kobiet w ciąży
Imbir, zwłaszcza świeży lub podany w postaci napoju, jest polecany kobietom w ciąży, jako skuteczny środek redukujący poranne mdłości i pomagający uporać się z wymiotami. Spożywanie każdego dnia ok 1,5 grama świeżego imbiru to sprawdzony środek, dzięki któremu można uporać się z dolegliwościami typowymi dla pierwszego trymestru ciąży. Co ważne, jako naturalny środek, imbir jest także bezpieczny i może być stosowany przez ciężarne bez zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Z tego samego względu jest chętnie wykorzystywany jako lekarstwo na chorobę lokomocyjną oraz morską.
Wsparcie dla osób na diecie
Olejki zawarte w imbirze pomagają regulować wydzielanie soków trawiennych, śliny oraz żółci, dzięki czemu leczy on wzdęcia i pomaga regulować pracę układu pokarmowego. Ze względu na przyspieszanie trawienia i właściwości pobudzające metabolizm, imbir jest chętnie stosowany jako środek wspomagający podczas diet odchudzających: warto dodawać go do owocowych smoothie’s i sałatek. Spożywanie świeżego imbiru stymuluje proces termogenezy, polegający na wytwarzaniu ciepła w organizmie, co z kolei przyspiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu.
Dla osób z przewlekłymi chorobami
Imbir znany jest ze swojego działania obniżającego poziom cukru we krwi, w związku z czym jest polecany osobom chorującym na cukrzycę lub narażonym na jej występowanie. Osoby, które regularnie spożywają imbir, mogą liczyć na efekt w postaci obniżenia poziomu cukru we krwi na czczo nawet o kilkanaście procent, a także na obniżenie poziomu HbA1c, czyli hemoglobiny glikowanej, obrazującej długoterminowe stężenie glukozy we krwi.
Spożywanie imbiru przynosi także korzyści osobom z chorobą nowotworową, ponieważ pomaga zwalczać komórki rakowe, a także łagodzić mdłości wywołane chemioterapią. Dzieje się tak za sprawą dużej zawartości antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, mające wpływ na tworzenie się komórek rakowych. Co więcej, imbir posiada w swoim składzie dużą ilość gingerolu: olejka eterycznego o właściwościach antyrakowych.
Sięgnij po suplementy
Osoby, które chciałyby skorzystać z dobroczynnych właściwości imbiru, ale nie zawsze mają czas, aby dodawać świeże kłącza do potraw i napojów, mogą sięgnąć po suplementy diety z dodatkiem wyciągu z tej rośliny. W aptekach jest dostępnych wiele środków, a informację o tym, jakie są najlepsze suplementy diety z imbirem, można znaleźć sprawdzając wykaz leków dostępny na stronie www.znamlek.pl. Na portalu znajdziemy opinie o lekach pochodzące od prawdziwych użytkowników, które pomogą dokonać właściwego wyboru w oparciu o sprawdzone rekomendacje. Portal to także kompleksowa baza leków, w której umieszczono rzetelne informacje na temat składu poszczególnych preparatów, ich właściwości i możliwych zastosowań.
Porównanie tych informacji pozwala wybrać leki i suplementy diety, które będą odpowiednie do walki z chorobami i niedoborami witamin oraz mikroelementów. Jeżeli chcesz wybrać najlepszy suplement diety z imbirem lub znaleźć leki na inne dolegliwości, warto sięgnąć do bazy wiedzy na portalu ZnamLek.pl.