Kochają go zarówno fani ponadczasowego minimalizmu, jak i ci, którym najbardziej podobają się przytulne i zapraszające do rozgoszczenia się aranżację, w których na próżno jest szukać nadmiernych zdobień. O czym mowa? Oczywiście o stylu skandynawskim, który coraz częściej wybierany jest jako motyw przewodni aranżacji nie tylko wnętrz, ale również ogrodów!
Jak stworzyć w ogrodzie iście skandynawski klimat i czego nie powinno zabraknąć właśnie w takiej aranżacji? Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu stworzonego z Ogrodolandią oraz Ogrodowym Salonem wszystko będzie jasne!
Styl skandynawski – chłodny minimalizm czy pomysł na przytulny taras?
Choć wielu osobom styl scandi kojarzy się przede wszystkim z prostotą i dość stonowaną kolorystyką, które pozornie nie są w stanie stworzyć aranżacji wywołujących na twarzach odwiedzających osób wyrazów uznania oraz zachwytu, to w rzeczywistości ma on o wiele więcej do zaoferowania. Znakiem rozpoznawczym skandynawskiej stylistyki (którą zamiennie można określić mianem stylu hygge) jest bowiem prostota, która absolutnie nie jest nudna, a raczej niesamowicie funkcjonalna i uporządkowana.
Wspominany styl aranżacyjny stwarza warunki wręcz idealne do wyciszenia się oraz relaksu po całym dniu pełnym obowiązków, podczas którego normą jest pośpiech oraz brak wytchnienia. Jeżeli więc marzysz o stworzeniu miejsca, w którym odpoczynek na łonie natury pozwoli Ci się przenieść myślami w zupełnie inne miejsce, to styl skandynawski w ogrodzie sprawdzi się wprost idealnie.
Cechy charakterystyczne stylu scandi
Jak w kilku słowach można scharakteryzować ogród w stylu skandynawskim? Oprócz wspomnianej powyżej prostoty oraz funkcjonalności najlepiej opisuje go również:
- połączenie dzikości przyrody oraz nowoczesności – ogród skandynawski z prawdziwego zdarzenia jest perfekcyjnym miksem nowoczesności oraz piękna natury. Znajdziesz tutaj więc zarówno proste, ale wciąż bardzo efektowne linie, ograniczone do niezbędnego minimum dodatki, a także rozwiązania, które sprytnie wykorzystują ukształtowanie tereny oraz znajdujące się w ogrodzie rośliny.
- surowość – decydując się na tego typu aranżację powinieneś mieć na względzie fakt, że klasyczne ogrody skandynawskie nawiązują swoim wyglądem do przyrody typowej dla krajów chłodniejszej Północy, tak więc normą są w tym przypadku drzewa oraz krzewy iglaste, wysokie trawy oraz rośliny zimozielone.
- łatwość w utrzymaniu – w odróżnieniu od innych, równie popularnych stylów skandynawskie ogrody wymagają bardzo malej ingerencji człowieka, wszelkie prace pielęgnacyjne są tutaj ograniczone do minimum, gdyż to sama natura dyktuje warunki.
- minimalizm – kluczową zasadą jest tutaj hasło „im mniej, tym lepiej”, które jasno i klarownie daje do zrozumienia, że ograniczenie w dodatkach, krzykliwych połączeniach kolorów, a także elementach malej i dużej architektury ogrodowej są tutaj, jak najbardziej mile widziane.
5 zasad, które pomogą Ci stworzyć idealny ogród skandynawski
1. Postaw na stonowane barwy
Jedną z absolutnych podstaw w stylu skandynawskim jest… specyficzna kolorystyka, która jawnie nawiązuje do otaczającej nas natury. Decydując się na tego typu aranżację zamiast krzykliwych, kontrastujących ze sobą kolorów postaw raczej na barwy ziemi, takie jak chociażby beżowy, jasny brąz, szałwiowa zieleń, ecru, szary, gołębi błękit, czy też rozbielony i zachwycający swoją delikatnością niebieski. Dzięki takiej palecie barw nie tylko stworzysz całkowicie spójną kompozycję, ale również zapewnisz swoim oczom oraz umysłowi warunki do relaksu i odpoczynku od intensywnej kolorystki towarzyszącej Ci zapewne na co dzień.
2. Zadbaj o najwyższy poziom wygody
Aranżując ogród zgodnie z filozofią hygge powinieneś również poświęcić chwilę na stworzenie prawdziwej oazy wygody, w której zarówno poranna kawa, jak i dłuższe spotkanie w gronie rodziny bądź bliskich znajomych będą równie przyjemne. Do stworzenia warunków sprzyjających odpoczynkowi zgodnemu z Twoimi preferencjami niezbędne okażą się oczywiście meble ogrodowe, których bogata kolekcja już teraz czeka na Ciebie w ofercie sklepów Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia.
Jakie projekty najlepiej dopełnią skandynawską aranżację ogrodu? W tym przypadku możesz zdecydować się na jedno z dwóch, dostępnych w niemal każdym sklepie rozwiązań, a więc meble do ogrodu z technorattanu lub klasyczne, drewniane meble ogrodowe. Choć każdy ze wspomnianych rodzajów może pochwalić się niepodważalnymi zaletami, to jednak właśnie meble ogrodowe z technorattanu w ostatnim czasie cieszą się znacznie większą popularnością. Biorąc pod uwagę ich cechy charakterystyczne nie powinno to zresztą nikogo dziwić.
Fotele, krzesła, stoły, leżaki, ławy, pufy, podnóżki, a także wszelkie inne rodzaje mebli do ogrodu wykonanych z technorattanu (zamiennie zwanego eko-rattanem lub rattanem syntetycznym) są bowiem odporne na szkodliwe działanie wszelakiego typu czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz, wilgoć, działalnie promieni ultrafioletowych oraz ekstremalnie wysokich i niskich temperatur, tak więc z powodzeniem mogą być one wykorzystywane nawet przez kilka kolejnych sezonów. Dodatkowo technorattnowe meble ogrodowe nie ulegają odkształceniom oraz nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, takich jak chociażby regularna impregnacja, której wymaga drewno, a ponadto są bardzo wygodne, zwłaszcza w połączeniu z miękkimi poduszkami oraz zapewniającymi optymalny komfort termiczny pledami.
3. Wybierz drzewa, rośliny oraz kwiaty typowe dla skandynawskiego krajobrazu
Oczywiście w ogrodzie inspirowanym scandi nie może także zabraknąć charakterystycznej dla tamtego rejonu roślinności, a więc:
- krzewów oraz drzew iglastych – takich jak chociażby imponująco się prezentujące i oszałamiające pięknym zapachem sosny, świerki, modrzewie, cyprysy oraz jodły;
- ozdobnych traw – najlepiej tych, które sprawią, że imitowanie skandynawskiego krajobrazu będzie niezwykle łatwe, a więc trawy takie jak np. imperata cylindryczna, kostrzewa popielata, bambus karłowaty oraz rozpienia japońska;
- wrzosów – charakterystyczne różowe oraz fioletowe kwiaty wprowadzą do ogrodu nie tylko nieco więcej koloru, ale także sprawią, że całość będzie się prezentować niezwykle dekoracyjnie, ale bez zbędnej przesady.
- drzew i krzewów owocowych – jabłoń, śliwa, malina nordycka, borówka, agrest, grusza, poziomka, jagoda, to tylko niektóre z przykładów drzew oraz krzewów owocowych, które są charakterystyczne dla skandynawskich ogrodów.
- kwiatów – oprócz wrzosów warto zdecydować się na urozmaicenie zielonych terenów ogrodu za pomocą nasturcji, fiołków lub petunii.
4. Nie zapomnij o nastrojowym oświetleniu
Przy projektowaniu ogrodu w stylu scandi należy pamiętać także o oświetleniu, które doświetli całą aranżację po zmroku i sprawi, że nawet wówczas będzie ona przykuwała uwagę swoją interesującą formą. Wybierając modele lamp zrezygnuj z ozdobnych projektów i postaw raczej na takie, które swój efektowny wygląd zawdzięczają prostocie oraz minimalizmowi. Mogą to więc być zarówno drewniane, jak i metalowe stojące lampiony, stwarzające przytulny klimat latarenki lub też wiszące girlandy np. w postaci złączonych ze sobą żarówek, które możesz rozwiesić np. na tarasie.
5. Dobierz właściwe dodatki
Efektownym zwieńczeniem całości będą oczywiście niezastąpione dodatki, które w ogrodzie w stylu skandynawskim powinny mieć postać drewnianych lub betonowych, nieco surowych donic, w których możesz zasadzić np. wrzosy, puchatych poduszek, pledów, koców, dywanów oraz serwet w stonowanej kolorystyce, a także nawiązujących do skandynawskiego styli figurek.
Szukasz technorattnowych mebli ogrodowych lub stylowych dodatków? Zajrzyj do Ogrodowego Salonu oraz Ogrodolandii! To właśnie tutaj czekają na Ciebie komplety mebli, a także pojedyncze krzesła, stoły, fotele i innego rodzaju produkty, które możesz dowolnie łączyć i w ten właśnie sposób stworzyć swoją wymarzoną aranżację. Jesteśmy przekonani, że wśród setek dostępnych propozycji znajdziesz tutaj dla siebie rozwiązania, które spełnią wszelkie Twoje oczekiwania i będą Ci służyły przez wiele kolejnych sezonów.