Czas, gdy dziecko idzie do przedszkola może być trudny zarówno dla niego, jak i rodziców. Jednak już sama decyzja, czy wybrać prywatne przedszkole, czy może publiczne do łatwych nie należy. Jednak przedszkole wpływa na rozwój zarówno intelektualny, jak i społeczny malucha, co oczywiście jest kluczowe, zatem warto aby dziecko chodziło do placówki dopasowanej do jego potrzeb.
Przedszkole integracyjne – co trzeba wiedzieć?
Wiele rodziców zastanawia się, czy zdecydować się na przedszkole niepubliczne, czy może publiczne. Tak naprawdę warto zauważyć, że program nauczania nie różni się. W przedszkolu publicznym dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach do godziny 13 i rodzice z tego tytułu nie ponoszą żadnych kosztów.
Jednak pewnym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że czasami grupy są duże, zatem ciężko skupić się na jednostce i zapewnić wszystkie jego potrzeby. Z kolei niepubliczne przedszkole wydaje się lepsze pod względem realizacji dodatkowych programów i rozwijaniu hobby, czy też talentów.
Ostatnio coraz popularniejsze staja się grupy integracyjne, zatem wielu rodziców zastanawia się nad zapisaniem dzieci do takiej grupy. Warto zatem na samym początku dowiedzieć się czym jest grupa integracyjna. Otóż do takiego przedszkola chodzą zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne.
Może to być niepełnosprawność ruchowa, ale również intelektualna. Zatem mogą być to dzieci, które mają porażenie mózgowe, cierpią na ADHD, ale również zespół Aspergera, czy astmę. Warto tutaj wiedzieć, ze dzieci chore mogą stanowić 1/3 grupy.
Zalety przedszkoli prywatnych z oddziałami integracyjnymi
W niepublicznym przedszkolu z oddziałami integracyjnymi grupy są zdecydowanie mniejsze. Zatem nauczyciele mają więcej czasu dla każdego z dzieci. Również poza nauczycielami, w takiej placówce pracują psychologowie, pedagodzy specjalni, a także są zajęcia z logopedą.
Zatem wszystkie dzieci traktowane są jednakowo niezależnie od tego, czy są zdrowe, czy też chore. Tak samo uczestniczą we wszystkich zajęciach. Zatem pedagodzy mogą dostrzegać ich talenty. Wszystkie dzieci ponadto mogą korzystać z ćwiczeń i pomocy rehabilitantów. Zatem każde dziecko zyskuje na tym. Nacisk kładziony jest zarówno na sferę intelektualną, ale również na ćwiczenia rozwojowe.
Bo ważna jest empatia
Dzieci należy uczyć szacunku do drugiego człowieka od samego początku. Musi ono akceptować inność, niezależnie, czy dotyczy wyglądu, czy też zachowania. Wiele maluchów ma problem z tolerancją każdego kto wygląda inaczej.
Wychowując się w hermetycznym i zamkniętym społeczeństwie dzieci nie zawsze mają szacunek do odmienności, choć nie wynika to z ich uprzedzeń. Zatem prywatne przedszkola z grupami integracyjnymi uczą szacunku, ale również empatii.
Dzieci zdrowe uczestniczą we wszystkich zajęciach, a jednocześnie uczą się pomagać innym, ale również otwartości na potrzeby innych. Taka bezinteresowna pomoc i szacunek dla każdego człowieka są ważne.
Zatem poza nauką w takich przedszkolach nacisk kładziony jest również na rozwój emocjonalny i społeczny. Istotne znaczenie ma również nauka dialogu, co ma duże znaczenie w przypadku komunikacji z dziećmi z ADHD.
Czy przedszkole integracyjne może być złym pomysłem?
Wielu rodziców obawia się posłać dziecko do takiego przedszkola. Najczęściej obawy dotyczą wykwalifikowania kadry oraz programu nauczania.
Warto jednak pamiętać, że program nauczania jest zawsze taki sam i żadne dziecko na tym nie cierpi. Nie należy mylić również pojęcia przedszkola integracyjnego i specjalnego.
Gdyż to do specjalnej placówki uczęszczają dzieci z mocną niepełnosprawnością intelektualną. Zatem zdrowe dzieci nie tracą w żadnym stopniu na nauczaniu i normalnie realizują program. Jednak grupy są mniejsze, zatem pedagog ma więcej czasu dla każdego dziecka.
Również zyskuje ono w kontakcie z dziećmi z zaburzeniami, gdyż uczy się, że odmienność nie jest niczym złym. Ponadto cena takiego przedszkola wbrew opinii nie jest wcale wyższa.
Zatem przedszkole integracyjne wydaje się być zdecydowanie lepszym pomysłem. Uczy przede wszystkim szacunku, empatii i bezinteresownej pomocy.
Warto jednak pamiętać, aby przed zapisaniem dziecka do takiej jednostki porozmawiać z dyrektorem placówki, sprawdzić opinie, a także kwalifikację kadry pedagogicznej.