Dlaczego chorujemy? Nietypowe koncepcje, o których nie wiedziałeś

Dlaczego chorujemy? Nietypowe koncepcje, o których nie wiedziałeś

Nie jest dla nikogo z pewnością tajemnicą skąd biorą się najbardziej powszechne choroby, takie jak przeziębienia, grypy, stany zapalne. Najczęściej wywołują je wszechobecne szczepy bakterii czy wirusy. W momencie jednak, kiedy dochodzi do zachorowania na jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych – nowotwór, niezmiennie zadajemy sobie wiele trudnych pytań.

Jak do tego doszło? Jak mogliśmy tego uniknąć? I choć współczesna medycyna na większość tych pytań znalazła już odpowiedź, nadal chorujemy. Może więc warto sięgnąć po bardziej niekonwencjonalne koncepcje i sprawdzić czym jest totalna biologia. Czy one jednak dadzą nam jednoznaczną odpowiedź? Sprawdźmy.

Powszechnie znane przyczyny zachorowań na nowotwory

Niezdrowy tryb życia – alkohol, nikotyna, zła dieta czy nawet grzyby i bakterie oraz nieleczone infekcje. Tak w skrócie można przedstawić przekrój przyczyn powstawania nowotworów. Do tego dochodzi wiek – im jesteśmy starsi, tym ryzyko zachorowania na raka jest większe oraz niewłaściwa lub nieudolna diagnostyka.

Co jednak, gdy dochodzi do zachorowania przez osobę młodą, aktywną fizycznie, prowadzącą zdrowy tryb życia, nie stosującą używek? Wtedy zaczynamy szukać głębiej i do głosu dochodzić zaczynają niekonwencjonalne koncepcje powstawania nowotworów oraz ich leczenia, takie jak aktywna biologia. Co to oznacza?

Niekonwencjonalne koncepcje czyli totalna biologia

Nietypowych koncepcji powstawania chorób nowotworowych oraz niekonwencjonalnych metod ich leczenia jest coraz więcej. W każdej z nich znajdziemy ziarnko prawdy, każda ma u swych podstaw jakąś filozofię, badania i statystyki. Jedną z nich jest nowatorska koncepcja totalnej biologii. Totalna biologia zakłada, iż u podstaw każdej choroby, przede wszystkim jednak chorób tak trudnych i skomplikowanych w leczeniu, jak nowotwory leży szeroko rozumiane złe samopoczucie – stresy, problemy emocjonalne, długotrwałe wahania nastrojów.

To wszystko, jeżeli zostanie zaniedbane może doprowadzić właśnie do nowotworów. W myśl totalnej biologii wszelkie nieleczone napięcia psychiczne wpływają bezpośrednio na sferę fizyczną – biologię, działając niekorzystnie bezpośrednio na tkanki organizmu, wywołując w nich deformacje, stany zapalne, choroby a docelowo np. nowotwory. Czy jednak tylko powstawanie nowotworów zakłada totalna biologia? Choroby wywoływane przez zaniedbane, złe stany emocjonalne to także choroby układu krążenia, choroby układu trawiennego i wiele innych.

Totalna biologia w praktyce – jak to wygląda?

Jak jednak wygląda totalna biologia w praktyce? Jaką prewencję, diagnostykę oraz sposób leczenia podejmuje się w jej myśl? Otóż totalna biologia zakłada, iż leczenie powinno obejmować również źródła emocjonalne. Tylko usunięcie źródeł złych nastrojów, eliminacja związanych z tym stresów zapewnią nam szybki, skuteczny i długotrwały powrót do zdrowia.

Brak negatywnych bodźców emocjonalnych, które mogłyby wpływać na pogłębianie się stanu chorobowego w komórkach, pozwala im na stopniowy powrót do zdrowia. Kłopotem może być odnalezienie problemu, kiedy jednak zostanie już zidentyfikowany należy go usunąć. Pacjenci muszą być zatem traktowani bardzo indywidualnie a dla każdego opracowuje się właściwy sposób leczenia.

Niekonwencjonalne metody leczenia nowotworów

Pojęcie niekonwencjonalnych metod leczenia nowotworów kojarzy się w pierwszej kolejności z metodami nie mającymi nic wspólnego z medycyną. Jest to jednak skojarzenie bardzo niesłuszne. Warto bowiem wiedzieć, iż wiele niekonwencjonalnych metod ma na celu uzupełnienie leczenia farmakologicznego, chemioterapii, radioterapii o dodatkowe elementy. Chodzi między innymi o zadbanie o sferę duchową i psychiczną pacjenta.

W taki właśnie sposób działa np. domy zdrowienia, które jak sama nazwa mówi zapewniają choremu optymalne warunki do życia w trudnym czasie powrotu do zdrowia. Nie zakładają zatem możliwości braku powrotu – już sama ta kwestia bywa dla zaskoczonych chorobom pacjentów bardzo budująca. Przebywając tam pacjent nabiera przekonania, iż jest to tylko przejściowy okres w jego życiu.

Joanna Zakrzewska

Joanna Zakrzewska

Pracowała jako dziennikarka w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Interesuje się polityką społeczną i kwestiami równościowymi. Prywatnie zaangażowana w działalność organizacji promujących prawa człowieka.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *