Czym jest toksyczna relacja? Czy musi skończyć się rozstaniem?
Toksyczne relacje są niestety dosyć powszechne. Nie zawsze muszą dotyczyć one partnerów. Zdarza się, że niezdrowa może być też przyjaźń lub relacje w rodzinie. Z takich toksycznych kontaktów można jednak się uwolnić. Warto wiedzieć, po czym rozpoznać, że trwamy w wyniszczających nas znajomościach. Czym są więc toksyczne relacje i czy zawsze muszą kończyć się one rozstaniem?
Toksyczne relacje – czym są?
Trudno jednoznacznie zdefiniować toksyczne relacje. Te mogą wystąpić w różnych kontaktach, najczęściej jednak mówi się o nich w kontekście związków. W takich układach jedna ze stron może być manipulowana, upokarzana, wykorzystywana, zdominowana. Jak wygląda toksyczne małżeństwo, omówione zostało na Epolka.pl, objawów takiej relacji może być sporo. Po czym rozpoznać niezdrowe związki?
Objawy toksycznych relacji
Objawów toksycznych związków może być wiele. Wśród nich wymienia się psychiczne wyczerpanie, wypominanie błędów, krytyczne uwagi, kontrolowanie każdej sytuacji, przekraczanie granic, obwinianie drugiej strony. Pojawia się też zazdrość, przemoc psychiczna lub fizyczna, odcinanie od znajomych i rodziny, brak prywatności.
Na takie relacje najbardziej narażone są osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości. Nimi najłatwiej sterować, zdominować je, narzucić własną wolę. Często podatni na toksyczne związki są ci, którzy nie mieli w dzieciństwie zaspokojonych podstawowych potrzeb miłości i akceptacji. Godzą się na niewłaściwe zachowanie partnera, bo nie wiedzą, że jest ono niezdrowe lub same wychowały się, patrząc na niewłaściwe schematy w rodzinie i powielają je w dorosłym życiu.
Kiedy zakończyć toksyczną relację?
W wielu przypadkach toksyczny związek lepiej jest zakończyć. Szczególnie jeśli złych momentów jest znacznie więcej. Sygnałem, że taka relacja musi zostać zakończona, mogą być konkretne odczucia. Jeśli czujemy się w związku źle, kiedy boimy się coś powiedzieć, bo nie wiemy, jaka będzie reakcja drugiej strony, kiedy nie możemy mieć prawa do własnego zdania, musimy się dopasowywać, są to znaki, że tkwimy w niewłaściwej relacji. Do tego obniża się samoocena, niektórzy nawet zaczynają kłamać przed innymi i ukrywają swoje problemy, bo wstydzą się ich i czują się winne.
Toksyczny związek – terapia czy rozstanie?
Chociaż wiele toksycznych związków kończy się rozstaniem, niektórzy decydują się na ratowanie relacji. Najczęściej polega to na chodzeniu na terapię. Można skorzystać ze spotkań ze specjalistą dla par, czasami na terapię uczęszcza jedna strona. Najważniejsze, żeby widoczna była realna chęć zmiany i pracy nad związkiem i nad sobą. W naprawę zaangażować się muszą obie strony. Nie zawsze jest to jednak wystarczające. Kiedy w takich relacjach pojawia się przemoc, nałogi, brak szacunku do drugiej osoby, wówczas lepiej związek zakończyć. Nawet po nim niektóre osoby mogą wymagać psychoterapii, by po latach toksycznej relacji móc stanąć znów na nogi i wejść w zdrowy związek.