Badanie OCT – wskazania i przebieg
Optyczna koherentna tomografia, szczerzej znana badaniem OCT jest badaniem oka przy pomocy spójnej – koherentnej wiązki światła. Pozwala ono na wykrycie wszystkich – nawet tych drobnych zmian w strukturze siatkówki oka i okolicy nerwu wzrokowego. Kiedy zleca się wykonanie takiego badania? W czym może okazać się przydatne?
Badanie OCT przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim badanie jest nieinwazyjne. Nie wymaga bowiem ingerencji chirurgicznej ani innej mechanicznej w strukturę gałki ocznej, a tym samym nie sprawia pacjentowi żadnego bólu, dyskomfortu i nie wymaga znieczulenia. Można je także wykonywać je wiele razy w zależności od schorzenia pacjenta.
Wskazania do wykonania badania OCT
Optyczną koherentną tomografię zaleca się konkretnym grupom pacjentów z typowymi chorobami. Wyróżnia się kilka schorzeń, w przypadku których szczególnie wskazane jest wykonanie badania OCT. Diagnostykę taką wykorzystuje się w przypadku: leczenia chorób siatkówki, jaskry, retinopatii cukrzycowej, zwyrodnieniu plamki AMD, a także błon nasiatkówkowych, nowotworów czy otworów w plamce. Przeczytaj więcej o schorzeniach, w przypadku których wykonuje się badanie OCT: http://www.kardiotel.pl/nowosci/6-tomografia-siatkowki-cos-ekstra-m-in-dla-chorych-na-jaskre-cukrzyce-czy-zwyrodnienie-plamki-tzw-amd.
Jak przebiega badanie OCT?
Badanie OCT wykonuje się, wykorzystując tomograf optyczny z możliwością tworzenia trójwymiarowego obrazowania. Urządzenie to umożliwia wykonanie badania nawet przy bez rozszerzania źrenicy – bez okresu oczekiwania od momentu zapuszczenia kropli rozszerzających źrenice do ich pełnego rozszerzenia. Po badaniu więc nie występuje pogorszenie ostrości widzenia i światłowstręt. Podczas badania lekarz może precyzyjnie zbadać budowę siatkówki, określić stan nerwu wzrokowego i rogówki. Pacjent musi jedynie wpatrywać się we wskazany punkt i powstrzymywać się od mrugania. Wynik i opis gotowe są zaraz po zakończeniu badania.