5 produktów, które taniej kupimy za granicą

Różnice cen różnorodnych produktów między Polską, a innymi krajami – głównie Unii Europejskiej – mogą, i zwykle są, nieporównywalnie różne. Niestety w Polsce ceny bywają o wiele wyższe niż w innych krajach Europy i na świecie, choć wydawać by się mogło, że jest na odwrót.

Dlaczego warto kupować za granicą?

Pomimo niższych zarobków, Polacy wydają o wiele więcej na chemię, ubrania czy sprzęty elektroniczne. Dlatego właśnie zakupy za granicą są świetną opcją jeśli zależy nam na oszczędzaniu i dobrej jakości produktów. Coraz modniejsze staje się hurtowe sprowadzanie produktów z innych krajów w celu uzupełnienia zapasów na jakiś czas, bądź sprzedaży ich.

5-produktow-ktore-taniej-kupimy-za-granica

Pozwoli nam to zaoszczędzić średnio od 20 do nawet 70 procent, w zależności jakiego rodzaju towary wybieramy. Dodatkowo oszczędzimy czas jaki przeznaczamy na zakupy i pieniądze wystarczą nam na większą ilość rzeczy. W przypadku braku możliwości wyjazdu za granicę można także zamawiać produkty przez internet, jednak należy pamiętać o dodatkowych kosztach przesyłki.

Warto także zaznaczyć, że jakość produktów, na przykład z Niemiec, jest najczęściej lepsza – produkty są bardziej wydajne, wyprodukowane z lepszych składników i można je nabyć w większej ilości. Przykre jest to, że do Polski trafiają zwykle towary gorszej jakości, co ciekawe zdarza się, że różnią się nawet w obrębie danej marki, i te zagraniczne bywają z reguły lepsze.

Jakie produkty lepiej kupować za granicą?

Istnieje kilka grup produktów, które zdecydowanie warto kupić w Niemczech, Anglii czy Holandii, ponieważ są zwykle ponad połowę tańsze niż w naszym kraju.

Oto pięć grup produktów, które taniej kupimy poza granicami Polski:

Środki czystości

Wyróżniamy tu głównie produkty takie jak proszki i płyny do prania, tabletki do zmywarki, płyny do mycia naczyń, a także inne środki czystości – ogólnie chemię. Najlepiej kupować je w Niemczech, ze względu na najbardziej korzystne ceny.

Chemia gospodarcza jest tu od kilku do kilkunastu złotych tańsza niż w Polsce, nie wspominając już o jakości, która jest nieporównywanie wyższa. Zwykle wystarcza na dłużej i ma bardziej skoncentrowany skład, w przeciwieństwie do produktów polskich, gdzie znajdziemy więcej “zapychaczy”.

Kosmetyki

Podobnie jak ze środkami czystości, tak i z kosmetykami, bardziej opłaca się sprowadzanie ich z innych państw. Różnica wynosi kilka złotych – szacunkowo jest to od 4 do 8 złotych, jednak kwestia jakości również ma tu znaczenie – kosmetyki zwykle mają lepsze lub dłuższe działanie, a także lepszą wydajność. Przykładowe produkty to pasty do zębów, żele myjące i szampony, odżywki, balsamy, kremy i antyperspiranty.

Produkty spożywcze

Warto je nabywać hurtowo – szczególnie te z dłuższą datą ważności. Cukier na przykład można kupić za granicą o połowę taniej. Szczególnie w Niemczech, bardzo opłacalne jest kupowanie słodyczy – żelek, czekolad, ciastek i innych łakoci. Kawa z reguły nie różni się cenowo, jednak jest bez porównania lepsza.
5-produktow-ktore-taniej-kupimy-za-granica

Elektronika

Telewizory, komputery, konsole, telefony, a także inne sprzęty mogą być nawet do 35% tańsze w głownie w Anglii, ale także w Niemczech czy USA. Tu należy pamiętać o przyjrzeniu się dokładnie gwarancji – czasem gwarancje mają zasięg terytorialny i nie obejmują wszystkich państw.

Ubrania

Odzież w popularnych sieciówkach jest także o wiele tańsza – szczególnie w Anglii. Zwykle jest to od 40% do 65% tańszy zakup niż w naszym kraju. Dodatkowo, duża ilość przecen przez cały rok sprawia, że wydatki bywają jeszcze niższe. Warto wybierać produkty takie jak ubrania ze sklepów sieciowych i obuwie, w szczególności sportowe.

Co jeszcze kupimy taniej?

Za granicą taniej wyniesie nas zakup także takich produktów jak alkohol, papierosy, i oczywiście samochody – szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Z kolei produkty i lekarstwa z apteki mogą być nawet 40% tańsze niż w Polsce.

Joanna Zakrzewska

Joanna Zakrzewska

Pracowała jako dziennikarka w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Interesuje się polityką społeczną i kwestiami równościowymi. Prywatnie zaangażowana w działalność organizacji promujących prawa człowieka.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *