Alternatywnym i wyjątkowo oryginalnym sposobem na spędzenie wakacji może okazać się safari nurkowe. Organizowane przez doświadczonych specjalistów rejsy dają możliwość zbadania miejsc niedostępnych podczas pobytów stacjonarnych. Daleko położone rafy koralowe oraz podwodny świat nieodwiedzany przez człowieka zapewni niezapomniane wrażenia oraz doświadczenie wspominane przez lata.
Ekspedycje nurkowe – najczęstsze kierunki na wakacje
Wśród oferowanych rejsów w celu nurkowania najpopularniejsze są wody Morza Czerwonego. Organizatorzy zachęcają do odbywania rejsów w tamte regiony, motywując swoją propozycję ogromną ilością obecnych tam ławic ryb oraz małych rybek. Niespotykane widoki podwodne powinny zachęcić każdego pasjonata nurkowania.
Wyjazdy nurkowe – sposób organizacji
Decydując się na dołączenie do wyprawy nurków należy dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca na jachcie czy łodzi. Warto uprzednio zainteresować się zaplanowanym programem safari nurkowego, jak również przebiegiem trasy i jej trudnością. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do początkujących nurków, którzy nie mają pewności swoich możliwości i umiejętności.
Niektóre trasy ekspedycji nurkowych cechują się wyjątkową nieprzewidywalnością, a podczas nich łagodne i spokojne wody mogą nagle zmienić się w skrajnie odmienne, silne i nieraz niebezpieczne prądy. W takiej sytuacji lepiej być doświadczonym nurkiem, posiadającym niezbędne umiejętności i zdolność radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach pod wodą.
Safari nurkowe – warunki podczas rejsu
Łodzie motorowe przeznaczone do organizacji wypraw w celu nurkowania są zazwyczaj wystarczająco duże, żeby pomieścić sporą grupę chętnych nurków. Program realizowany podczas podobnej wyprawy nie powinien być zbyt męczący i napięty, jednak musi zapewniać atrakcyjne spędzenie czasu, szlifowanie własnych umiejętności oraz przeżywanie nowych, rozwijających doświadczeń pod wodą.
Łodzie skonstruowane są specjalnie do celów wypraw nurkowych, dlatego zarówno ich wnętrze, jak i zewnętrzna platforma do nurkowania zapewniają komfort i spełniają wymagania podróżników. Łódź wykorzystywana podczas eskapad nurkowych stanowi swego rodzaju połączenie bazy hotelowej z centrum nurkowym.
Kajuty zapewniają intymność i wygodę spędzanego czasu. Jednoczesna możliwość obcowania z grupą ludzi o podobnych zainteresowaniach i z pasją do nurkowania może być ciekawym doświadczeniem, przynoszącym nową wiedzę i dającym okazję do nabycia nowych umiejętności w dziedzinie nurkowania. Szlifowanie poznanych technik nurkowych, wymiana poglądów oraz doświadczeń jest wyjątkowo rozwojowa i polecana, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków.
Warunki zapewniane w kajutach obejmują zazwyczaj obecność lodówki i łazienki, jak również klimatyzacji. Wyżywienie na pokładzie występuje najczęściej w cenie safari.
Łodzie przeznaczone do odbywania wypraw nurkowych wyposażone są w pokłady, na których nurkowie mogą odpocząć pomiędzy sesjami pod wodą.
Sesje nurkowania
Zazwyczaj podczas tygodniowego rejsu nurkowie odbywają około dwudziestu nurkowań. Warto zaznaczyć, że około czterech nurkowań odbywa się w nocy – dla osób, które miały okazję doświadczyć nurkowania w nocy są to najpiękniejsze i najbardziej efektowne sesje podwodne.
Przebieg dnia podczas pobytu na safari nurkowym można sprowadzić do schematu: jedzenie, nurkowanie i sen. Są to czynności, które przeplatają się w sposób regularny każdego dnia na wyprawie nurkowej. Jak wiadomo cel safari determinuje wczesne wstawanie oraz dostosowanie do zaplanowanej organizacji dnia.
Niepokoje początkujących podróżników
Jedną z głównych obaw, dotyczących długo trwającego rejsu jest pojawienie się objawów choroby lokomocyjnej. Osoby, które nie miały okazji odbyć podobnego rejsu mogą niepokoić się możliwością wystąpienia dyskomfortu, który może zniweczyć plany nurkowe.
Organizatorzy podobnych ekspedycji z całą pewnością są świadomi różnych reakcji organizmu wywołanych pobytem na pokładzie łodzi. Wyposażenie apteczki w lekarstwa niwelujące objawy choroby lokomocyjnej jest podstawą i standardem podczas każdego safari nurkowego.
Warto zaznaczyć, że tygodniowy pobyt na łodzi najpewniej doprowadzi do zwiększenia tolerancji i zniesienia niechcianych reakcji organizmu. Wynika to z przyzwyczajenia błędnika do ruchu wywołanego falami, a co za tym idzie do zniknięcia choroby lokomocyjnej.
Kolejny niepokój odnosi się najczęściej do pogody, która może być zmienna i nie wpływać korzystnie na możliwość nurkowania. Pogoda na Morzu Czerwonym, jak na każdym innym morskim akwenie faktycznie bywa nieprzewidywalna i może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych żeglarzy. Decydując się na udział w safari nurkowym warto być przygotowanym na ewentualność nagłego załamania pogody, zmiany w warunkach oraz pojawienia się silnych prądów, utrudniających nurkowanie. Generalnie można przyjąć, że strefa przybrzeżna zapewni mniejsze odczucie falowania, niż otwarta morska przestrzeń.
Reasumując, safari nurkowe może okazać się unikalną propozycją na spędzenie wakacji w gronie pasjonatów. Osoby, które sympatyzują w nurkowaniu powinny bliżej zainteresować się organizowanymi wyprawami dla nurków.