Zapalenie pochwy – jak zaradzić?

Intymne problemy kobiety – objawy i sposoby leczenia. Jest wiele uciążliwych problemów, których kobieta nie może tak po prostu przeoczyć i zignorować.

Aby znaleźć ukojenie i wyleczyć konkretne schorzenia, należy niezwłocznie odwiedzić swojego sprawdzonego lekarza ginekologa. Do tego rodzaju intymnych dolegliwości należy z pewnością zapalenie pochwy, które może mieć różne odmiany – w zależności czym się zaraziłyśmy. Jest to przypadłość, która zdarza się kobietom niezależnie od ich wieku, czy stanu zdrowia. To problem u wielu kobiet praktycznie na całym świecie. W jaki sposób możemy je u siebie rozpoznać? Jakie mogą być objawy?

Zapalenie pochwy – wszystko na temat tej choroby

Objawami, które dotyczą tej choroby jest przede wszystkim duże uczucie dyskomfortu oraz pieczenie i świąd. Tę chorobę możemy rozpoznać również po nieprzyjemnym zapachu, który wydziela się z pochwy. U wielu kobiet pojawia się również lepka, nieprzyjemna wydzielina, która różni się od tej, która zjawia się w trakcie cyklu. Te okolice intymne u kobiety są zaczerwienione – to niewątpliwa zmiana w ich wyglądzie. Ból sprawia im oddawanie moczu. Odczuwają go również w trakcie odbywania stosunku ze swoim partnerem.

Jeśli zidentyfikujemy u siebie którąś z tych dolegliwości, możemy przypuszczać, że jest to właśnie zapalenie pochwy. Nie bagatelizujmy tego problemu – udajmy się niezwłocznie do swojego ginekologa, aby w jak najszybszym tempie rozwiązać ten nieprzyjemny problem.

Zapalenie pochwy – jak uniknąć?

Aby uniknąć tego nieprzyjemnego problemu, należy kierować się podstawowymi kwestiami związanymi z higieną człowieka. Każda kobieta powinna używać swojego sprawdzonego preparatu przeznaczonego do codziennej higieny intymnej. Wskazana jest również uwaga w trakcie korzystania z toalet znajdujących się w miejscach publicznych – to niestety często siedlisko bakterii, które mogą nieźle namieszać w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Leczenie zapalenia pochwy – jakie kroki należy podjąć?

W większości przypadków wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia pochwy – jest to zapalenie bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Aby je rozpoznać, wykonuje się specjalny wymaz z pochwy. Od tego zależy, jaką ścieżką leczenia będziemy się kierować – każda z nich jest inna i opiera się na stosowaniu odmiennych preparatów oraz leków.

Dlatego tak ważne jest udanie się na tym etapie do swojego lekarza ginekologa. Sprawdzi on, na jaką przewlekłą przypadłość cierpimy i czym powinniśmy kierować się w trakcie leczenia. Zidentyfikowanie problemu to już połowa sukcesu!

W wielu sytuacjach niezbędne jest zastosowanie antybiotyków – zarówno przyjmowanych w formie doustnej, jak i bezpośrednio dopochwowej. Są to leki, które działają szybko i pomogą nam przynieść natychmiastową ulgę. Nierzadko w proces leczenia angażowany jest również partner chorej kobiety, który również przyjmuje leki.

Joanna Zakrzewska

Joanna Zakrzewska

Pracowała jako dziennikarka w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Interesuje się polityką społeczną i kwestiami równościowymi. Prywatnie zaangażowana w działalność organizacji promujących prawa człowieka.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *