Perfumy i emocje – jak zapach wpływa na Twoje samopoczucie?

Zapach to wspomnienia, zapach to emocje. Siła aromatów jest niezaprzeczalna. Pojedyncze nuty zapachowe mogą przywoływać wspomnienia, przenosić Cię w czasie i miejscu. Przywołaj wspomnienie z dzieciństwa i spróbuj zdefiniować, jak pachnie. Widzisz? Zapachy wpływają na nastrój, emocje i to, jak się czujesz. Dowiedz się więcej!

Jak zapach perfum wpływa na nastrój?

Nie ma wątpliwości, że zapach oddziałuje na układ limbiczny, który odpowiedzialny jest za kontrolę emocji, pamięć oraz zachowanie. Wybierając perfumy, podświadomie oceniasz pozytywnie te zapachy, które pomagają się rozluźnić, uspokoić lub wręcz przeciwnie wzmacniają pamięć i koncentrację. Zapachy mogą być kojarzone z konkretnymi wydarzeniami lub sytuacjami, a ich obecność może wywołać różne emocje, pozytywne i negatywne reakcje, czy chociażby wpływać na motywacje, nastrój i relacje z innymi ludźmi.

Perfumy mogą wprowadzić nas w nastrój romantyczny, kojarząc się z miłością, delikatnością i czułością. Mogą też pobudzać energię i poprawiać nastrój, wprowadzić aurę tajemniczości, luksusu i egzotyki albo po prostu kojarzyć się z przyrodą, spokojem i stabilnością, wprowadzając Cię w nastrój relaksu i kontemplacji.

Jak to się dzieje, że zapachy poprawiają nastrój?

Wiesz już, że za zapamiętywanie zapachów i wiązanie ich z nastrojem odpowiada układ limbiczny znajdujący się w mózgu. A wiesz, jak on działa? Kiedy wdychasz zapach przez swoje nozdrza, jego drobne cząsteczki docierają do zmysłu węchu, który bezpośrednio połączony jest z ośrodkiem limbicznym. Tam wywołują konkretne reakcje emocjonalne i pamięciowe.

Spróbuj sobie wyobrazić, z czym kojarzą Ci się wakacje, a z czym Święta Bożego Narodzenia. Jeśli masz przyjemne wspomnienia z urlopem, to pewnie lekkie zapachy owoców egotycznych i kwiatów to te, które uwielbiasz. A jeśli nie ma dla Ciebie nic przyjemniejszego niż zapach korzennego piernika przywołujący wspomnienia z rodzinnego domu, to z pewnością wolisz perfumy o takich właśnie nutach zapachowych.

Musisz jeszcze wiedzieć, że niektóre perfumy zawierają niewyczuwalne dla zmysłu węchu feromony lub neurotransmitery. Pierwsze z nich są naturalnymi afrodyzjakami, które podnoszą pewność siebie i atrakcyjność, drugie zaś działają na układ nerwowy uspokajająco. Na przykład zapach kwiatów jaśminu zawiera substancję o nazwie linalol, która działa uspokajająco i zmniejsza stres.

Jak dobrać zapach perfum dla siebie?

Z pewnością masz swoje ulubione zapachy, w jakich towarzystwie dobrze się czujesz na co dzień. Wypróbowane, trwałe i takie, z którymi inni Cię kojarzą. Czasami jednak chcesz coś odmienić i sięgnąć po inne zapachy. Czym się więc kierować? Najprostsza zasada to wspólny mianownik. Zastanów się, jakie aromaty najbardziej lubisz. Słodkie i kwiatowe, czy może lekkie cytrusowe? A może w perfumach najbardziej lubisz ciężkie, mocne i wyraziste zapachu, otulające ciepłymi nutami?

Perfumy dobrze jest też dobrać do swojej osobowości. Pewnie wiesz, że nie wszystkie zapachy tak samo pachną na skórze dwóch czy trzech osób. A to dlatego, że każdy z nas wytwarza inne wonie, inne feromony, który dla jednych są bardziej, a dla drugich mniej atrakcyjne. Dlatego przy wyborze perfum dobrze jest zdecydować się na zapach jak najlepiej dopasowany do Ciebie. Jak to zrobić? Przetestuj wybrane perfumy na nadgarstku. Będziesz wiedzieć, czy zapach jest przyjemny, czy może raczej męczący. Źle dobrane perfumy mogą powodować nawet bóle głowy. Warto o tym pamiętać.  

Marta Czerwińska

Marta Czerwińska

Pracowała jako dziennikarka w kilku ogólnopolskich magazynach. Interesuje się zagadnieniami społecznymi i psychologią. W wolnym czasie angażuje się w projekty społeczne i charytatywne.

Artykuły: 64

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *