Na czym polega prawidłowy rozwój widzenia u dziecka?
Zmysł wzroku jest najważniejszym zmysłem dorosłego człowieka. Ma niebagatelny wpływ na postrzeganie przez nas rzeczywistości, a upośledzony wzrok lub ślepota zazwyczaj oznaczają poważną niepełnosprawność. Co ciekawe jednak, nowo narodzony człowiek nie widzi tak dobrze i wyraźnie, jak dorosły – co więcej, jego wzrok jest naprawdę mocno ograniczony. Jak przebiega rozwój widzenia u dziecka?
To nie oczy tworzą obrazy
Widzenie jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem, niż może się to początkowo wydawać. Jak się bowiem okazuje, choć oczy są narządem wzroku, to nie one generują obrazy, które widzimy. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu za ten proces odpowiada bowiem ludzki mózg, który tworzy tak naprawdę wraz z oczami jeden organ widzenia. Na czym konkretnie polega cały ten proces?
Na początku w międzymózgowiu dochodzi do powstania tak zwanego pęcherzyka ocznego. Po pewnym czasie przekształca się on zaś w kielich oczny – i to z kielicha tego tworzy się następnie siatkówka oka. Proces ten dzieje się bardzo szybko i w zdecydowanej większości przypadków ulega zakończeniu przed rozpoczęciem trzeciego roku życia płodu.
Nawet po narodzinach, tak u dziecka, jak i osoby dorosłej, oczy nadal pozostają ściśle powiązane z naszym mózgiem.
Rozwój wzroku w pierwszych miesiącach życia dziecka – o czym warto pamiętać?
Nie każdy wie o tym, że na początku swojego życia małe dziecko widzi w sposób bardzo mocno ograniczony. Szacuje się, że nie jest w stanie dostrzec blisko 95% tego, co widzą osoby dorosłe. To jednak w tym okresie życia dochodzi do najintensywniejszego rozwoju ludzkiego widzenia. Bardzo ważne jest zatem, aby kontrolować stan wzroku dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. .
Jeśli nie manifestuje ono objawów, które mogłyby budzić niepokój – takich jak chociażby zez -, a także prawidłowo reaguje na zewnętrzne bodźce i wszystko, co dzieje się w otaczającym je świecie i nawiązuje kontakt wzrokowy z rodzicami – nie ma powodów do niepokoju. W takiej sytuacji wystarczy zgłosić się do okulisty po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia.
Jeśli jednak wykazuje ono nieprawidłowe objawy, powinno być jak najwcześniej zbadane przez specjalistę. Podobnie, również jeśli to rodzice dziecka zmagają się z wadami wzroku, w tym wyżej wymienionym zezem – powinno ono zostać zabrane do gabinetu okulisty jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Wykonane tam zostaną specjalistyczne badania, które pozwolą ocenić stan jego wzroku. Pozwolą one na ocenę struktury i stanu siatkówki oraz nerwu wzrokowego i zdiagnozować ewentualne problemy chorobowe.
Bardzo ważne jest także badanie ewentualnej wady wzroku – pozwala ono ocenić, czy dane dziecko potrzebowało będzie ewentualnych okularów korekcyjnych, czy też nie. W dzisiejszych czasach istnieją już bowiem specjalne okulary dla niemowląt. Ich stosowanie jest absolutnie niezbędne, aby wada wzroku nie pogłębiała sie i nie sprawiała dyskomfortu dziecku, a także by rozwój widzenia postępował możliwie jak najbardziej prawidłowo.
Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/rozwoj-widzenia-u-dziecka-na-czym-polega/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.