Jak powinna wyglądać dieta w przypadku nerwicy lękowej?
Nerwica lękowa jest ciężką chorobą, która potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Niestety poza dolegliwościami od strony psychicznej, pojawiają się też dolegliwości somatyczne. Jednocześnie leczenie tej przypadłości nie jest łatwe i często wymaga farmakoterapii połączonej z psychoterapią, choć i takie leczenie może nie przynosić odpowiednich efektów. Każdy kto mówi osobie chorej, że ma się wziąć za siebie czy iść pobiegać popełnia nie tylko gafę, ale zwyczajnie pokazuje swój brak wiedzy. Jednocześnie często mówi się, że dieta w leczeniu wszystkich chorób ma duże znaczenie. Rzecz jasna nie chodzi o to, że właściwa dieta jest lekarstwem, ale chodzi o to, że wzmacnia organizm do walki. A jak powinna wyglądać dieta w przypadku nerwicy lękowej?
Nerwica lękowa – niejedno ma imię
Nerwica lękowa może powodować szereg przykrych dolegliwości. Często dochodzi do jadłowstrętu, ale może też dojść do kompulsywnego objadania się. W każdym przypadku trzeba pamiętać o tym, że dieta powinna być lekkostrawna i oparta na dużej ilości warzyw. Warto jeszcze wiedzieć, że niektóre tabletki stosowane w leczeniu nerwicy mogą powodować kompulsywne objadania się i szybki przyrost wagi. Ale jednak wykazują one całkiem sporą skuteczność. Przykładem jest tutaj lek Mirtor. Jeżeli jednak występuje duży jadłowstręt, to czasami lekarze umyślnie wprowadzają taki lek tylko po to, aby wzmocnić organizm pacjenta, który jest osłabiony. Zatem jak zapewne zauważyliście dieta zawsze powinna być lekkostrawna, ale gdy występują awersja do jedzenia, to lekarze muszą zadziałać i wprowadzić lek, który będzie wywoływał uczucie głodu i ochoty na konkretne produkty spożywcze.
Stres i problemy z jelitami
Niestety nerwica lękowa często powoduje problemy z jelitami. Oznacza to, że mogą pojawić się permanentne rozwolnienia i to po każdym posiłku. Stres czy uczucie wzmożonych lęków bądź ataki lękowe lub ataki paniki powodują szybsze ruchu jelit. Taki problem bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku nie należy bagatelizować objawów, bo problem może się nasilić i należy pomyśleć o wprowadzeniu odpowiedniej diety. Ale jakiej? No właśnie tutaj sytuacja nie jest taka jednowymiarowa, bo produkty, które będą na jednych działać dobrze, u innych będą powodować biegunki. Jedno jest pewne – trzeba wybierać produkty odżywcze, które mają dużą ilość witamin i składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że należy się nawadniać. W diecie nie może zabraknąć chudego mięsa z piersi kurczaka czy indyka oraz ryżu białego, z którego należy przygotowywać kleiki. Warto przygotowywać także „chude” rosoły. Zasadniczo to danie nie jest smaczne, ale dobrze się przyswaja. Do garnka nalewacie dwa litry wody, a następnie umieszczacie w nim jeden filet z kurczaka czy połówkę z indyka, a także dwie marchewki. Po godzinie dodajecie ryż i całość ponownie gotujecie, ale pół godziny. Danie doprawiacie odrobiną soli i pieprzu ziołowego. Zamiast ryżu możecie też dodać ziemniaki.
Dobra dieta to podstawa
Chorując na nerwice lękową, trzeba szczególnie o siebie dbać. W momencie, gdy czujecie się lepiej przykładajcie szczególną wagę do tego, co jecie. Jeżeli nadal będą pojawiać się problemy z rozwolnieniami czy wymiotami, to lekarz psychiatra zapewne wprowadzi dodatkowe leki, które powinny zmniejszyć problem. Przyda się też wizyta u dobrego dietetyka klinicznego w Kielcach, który rozpisze Wam dietę wzmacniającą. Jeżeli leki będą powodować u Was duży przyrost wagi, to zapewne będziecie musieli przejść na dietę lekkostrawną, ale pamiętajcie, że Wasze zdrowie jest najważniejsze i najpierw należy wyleczyć bądź podleczyć nerwicę, a potem możecie się skupić na dodatkowych kilogramach.
Czego nie jeść?
Oczywiście produktów przetworzonych – tutaj mamy na myśli jedzenie śmieciowe. Należy też ograniczyć spożywanie cytrusów, bo mogą powodować problemy trawienne. Za to można jadać jabłka, które są zdrowe, ale i lekkie. Codziennie należy wypijać wodę niegazowaną (około 2 litrów). W żadnym wypadku nie stosujcie ziółek i nie wierzcie w ich skuteczność, bo nie wyleczą one waszej nerwicy, a mogą kolidować lekami. Dopuszczalne jest natomiast picie herbatek miętowych codziennie.