Lombardy to bardzo stare instytucje, działające niemal na całym świecie. Słyszał o nich pewnie każdy, ale nie wszyscy są przekonani do zakupów w tego typu placówkach. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Co jest wystawiane na sprzedaż?
Lombardy kojarzą się głównie z biżuterią, i nie bez powodu, bo właśnie ona jest najczęściej w ofercie sprzedaży. Dostępna w lombardzie biżuteria jest ze szlachetnych metali i drogich kamieni, często zdarza się biżuteria o historycznej wartości, bardzo ozdobna, zupełnie inna od ozdób jakie można znaleźć w popularnych sklepach jubilerskich.
Co poza biżuterią? Sporą część oferty stanowią zegarki, zazwyczaj markowych producentów, zabytkowe, jakich nie da się już kupić w sklepach, popularne są też elektronarzędzia – zawsze sprawne, ale używane, dzięki czemu można je nabyć w naprawdę przystępnych cenach.
Lombard jest też dobrym miejscem na poszukiwania elektroniki użytkowej. Często sprzedawane są tutaj smartfony i laptopy, w dużych lombardach można jeszcze kupić wielkogabarytowy sprzęt, a nawet całe zestawy kina domowego.
O ile taniej jest w lombardzie?
Zależy to od indywidualnej wyceny. Na pewno taniej niż w sklepach, ale też trzeba pamiętać, że nie są to rzeczy nowe, co w przypadku elektroniki może mieć znaczenie, natomiast gdy chodzi o biżuterię, antyki czy dzieła sztuki, to wiek działa nawet na korzyść – stare przedmioty zyskują na wartości, a w lombardzie da się je kupić taniej niż w antykwariatach albo galeriach sztuki.
Ceny oferowanej przez lombard raczej nie da się negocjować, chyba że jest to towar będący w sprzedaży od bardzo dawna, na którego do tej pory nie było żadnych chętnych, ale nawet wtedy nie każdy lombard daje taką możliwość.
Jak dokonać transakcji?
To nic skomplikowanego. Jeśli towar jest wystawiony w gablocie lombardu, to znaczy, że jest na sprzedaż, i wystarczy zgłosić chęć ich zakupu aby doszło do transakcji. Niektóre lombardy, jak www.lombardexpres.pl, prowadzą także sprzedaż na odległość, wystawiając posiadane towary na Allegro.
Każda sprzedaż jest potwierdzana paragonem, a jeśli chodzi o legalność nabywanych towarów, to przed przyjęciem do lombardu zawsze się sprawdza ich pochodzenie. Po zakończonej transakcji pełnoprawnym właścicielem przedmiotu zostaje kupujący.