Pozbawienie praw rodzicielskich, a alimenty – czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

Rodzice mają obowiązki wobec swojego dziecka. Jednak choć wydaje się, że to logiczne, to nadal można usłyszeć o wielu aktach przemocy wobec najmłodszych. Do tej pory wydawało się, że schemat jest jeden, a dokładnie konkubent matki był sprawcą przemocy wobec małoletniego. Ale jak się okazuje to i ojcowie często są winni, wszak i oni biją czy maltretują dzieci. Jeszcze trudniej jest uwierzyć, że matka jest zdolna do przemocy wobec dziecka – swojego dziecka, albo nie reaguje i jest współwinna, gdy jej partner się znęca. Takie osoby oczywiście zasługują na bezwzględne i długoletnie więzienie. Jednak na szczęście coraz mniej przypadków przemocy wobec dzieci ma miejsce, za to rośnie liczba rodziców pozbawionych praw rodzicielskich. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam niezbędne informacje na temat alimentów i pozbawienia praw rodzicielskich.

Dziecko powinno być priorytetem

Dziecko dla każdego rodzica powinno być priorytetem, ale niestety przypadki zaniedbań zdarzają się często. Na szczęście sądownictwo działa coraz sprawniej i wiele aktów przemocy udało się dzięki temu uniknąć, choć nadal to za mało. Zdarzają się sytuacje, że małżeństwo się rozstaje, a przyjmijmy, że ojciec nie interesuje się dzieckiem i nie bierze czynnego udziału w wychowaniu. W takiej sytuacji kobieta może starać się o pozbawienie go praw rodzicielskich, dzięki temu straci rolę decyzyjną. Jednak wiele z nich tego nie robi obawiając się, że straciłyby alimenty. Otóż nawet po pozbawieniu prac rodzicielskich ojciec musi spełniać obowiązek utrzymania dziecka, a więc obowiązek alimentacyjny nie ustaje. Dziecko może po nim także dziedziczyć i ma też prawo do osobistej z nim styczności. Pozbawienie praw rodzicielskich jest najpoważniejszym krokiem, ale można też ograniczyć prawa rodzicielskie czy je zawiesić. W takiej sytuacji na pewno przydatna będzie pomoc adwokata.

Kiedy można starać się o pozbawienie praw rodzicielskich?

Rodzic może zostać pozbawiony praw rodzicielskich jeżeli zaniedbuje dziecko i nie spełnia należycie swojej roli. Zatem jednym z powodów jest nadużywanie władzy rodzicielskiej, które obejmuje stosowanie przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej, ale obejmuje to też molestowanie czy zmuszanie do pracy ponad siły. Ale prawa rodzicielskie może stracić także rodzić, który został skazany na długoletnie więzienie bądź też gdy wyjeżdża za granicę i przy tym nie wykazuje zainteresowanie dzieckiem. Kolejnym powodem jest umieszczenie rodzica w zakładzie leczniczym, dotyczy to ciężkich i przewlekłych chorób.

Jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Jeżeli rodzic zaniedbuje dziecko, to drugi opiekun może starać się o pozbawienie go władzy rodzicielskiej, ale przesłanki muszą być poważne. Niezbędne jest złożenie wniosku w sądzie. W każdym wniosku należy określić wnioskodawcę, czyli w tym przypadku rodzica, który składa wniosek. Należy też wskazać innych uczestników postępowania, czyli ojca i dziecko. Oczywiście trzeba też podać dane kontaktowe. To jeszcze nie koniec formalności, bo do wniosku należy dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, a także wyrok rozwodowy, wyrok alimentacyjny. Takie dokumenty trzeba złożyć w dwóch egzemplarzach. Tutaj również przyda się pomoc adwokata, my polecamy Wam kancelarię Kopko.

Czy rodzic może starać się o przywrócenie praw rodzicielskich?

Rodzice pozbawieni praw rodzicielskich mogą starać się o ponowne ich przywrócenie, ale wcale nie jest to łatwe. Otóż na samym początku muszą złożyć wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej. Należy go złożyć w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania ewentualnie pobytu dziecka. Jak wiadomo pozbawienie praw wynikało z określonych powodów, dlatego też aby odzyskać prawa rodzicielskie trzeba udowodnić, że przyczyny te ustały. Trzeba jeszcze wiedzieć, że koszt złożenia wniosku w sądzie to 40 złotych.

Dziecka nie można zaniedbywać, a wszystkie uchybienia w opiece nad nim mogą spowodować szereg następstw, choćby w postaci ograniczenia, zawieszenia czy pozbawienia praw rodzicielskich. Ich odzyskanie nie jest wcale łatwe i wymaga ustania powodów, z jakich taka władza została ograniczona.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij