W świecie, który nieustannie pędzi do przodu, popularne stało się bycie… slow. Na czym polega idea slow life i czy zgodnie z tymi zasadami można wychowywać zdrowe i szczęśliwe dziecko? Podpowiadamy.
Na czym polega slow life?
Idea slow life swoje początki ma w… slow food, czyli w gastronomicznej rewolucji, która rozpoczęła się pod koniec XX w. w Rzymie, gdzie włoski krytyk kulinarny zapoczątkował bojkot słynnej sieciówki typu fast food, czyli restauracji McDonald’s. Wtedy też narodziła się koncepcja slow food, czyli potraw przygotowywanych na bazie naturalnych składników, przyrządzanych w tradycyjny sposób. W praktyce oznaczało to powrót do korzeni.
Ten sposób myślenia szybko przeniósł się także na inne sfery życia, zaczęto mówić o slow fashion, slow cosmetics, czy slow parenting.
A jak określić slow life? Termin ten nie ma jednoznacznej definicji, ponieważ dla każdego może oznaczać coś innego. Zasady slow life mówią o tym, aby żyć „tu i teraz”, dbać o relacje z bliskimi, rozwój duchowy. My przyjrzymy się tym aspektom slow life, które są ważne w kontekście wychowywania dziecka.
Slow parenting
Co oznacza slow mama i dlaczego warto być slow mamą, odpowiada serwis www.slowmama.pl, gdzie znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak wychowywać dzieci „na zwolnionych obrotach”.
Główną zasadą slow parentingu jest to, aby nie wywierać presji na dzieci. I wcale nie jest to związane z tym, że nie powinno się stawiać im wymagań. Chodzi o to, aby wspierać oraz pobudzać kreatywność, rozwój nowych umiejętności, lecz w zgodzie z tym, czym maluch się interesuje. Skupić się na jednym kierunku, zamiast zapisywać dziecko na kilkanaście dodatkowych zajęć, tylko po to, aby było wszechstronne.
Slow parenting to również czas poświęcany dzieciom oraz tzw. work-life balance, czyli umiejętność zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym. To wspólnie spędzane wieczory, zabawy w domu lub na dworze, a także zacieśnienie więzów z pozostałymi członkami rodziny.
Slow food oraz slow fashion
O tym, czym jest slow food, już pisaliśmy. Idea ta jest bardzo ważna w aspekcie wychowywania dzieci, ponieważ mówi o tym, aby stosować żywność nieprzetworzoną, najlepiej pochodzącą z upraw ekologicznych. A jak pewnie się domyślasz, taka jest najlepsza dla zdrowia i rozwoju dzieci. Gotowanie zgodnie z zasadami slow food pozwala na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także… wzmacnia więzy. Jak to? Ponieważ można gotować razem, z najmłodszymi, nigdzie się nie śpiesząc.
Natomiast slow fashion to przede wszystkim unikanie masowo produkowanych ubrań, ze sztucznych materiałów. To wybieranie dobrej jakości tkanin, ubrań, które są wytrzymałe, będą odpowiednie na dłużej, niż na jeden sezon. Praktyczne zastosowanie slow fashion w rodzicielstwie to m.in. kupowanie ciuszków z drugiej ręki.
Slow cosmetics
Na koniec jeszcze kilka słów o koncepcji slow cosmetics. Idea ta mówi o wybieraniu kosmetyków ze składników pochodzenia naturalnego, nietestowanych na zwierzętach. Obecnie wiele dostępnych w drogeriach produktów ma w składzie podrażniające skórę detergenty, a także konserwanty i substancje zapachowe, które są główną przyczyną wielu alergii u dzieci. Unikanie ich to najlepsza droga do tego, aby zadbać o właściwą pielęgnację najmłodszych.