Jak się przygotować do pierwszej rozmowy z adwokatem w sprawie rozwodu

Jak się przygotować do pierwszej rozmowy z adwokatem w sprawie rozwodu?

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Wymaga odpowiedniego przygotowania, a czasem i wsparcia specjalisty, by przejść przez ten proces z korzyścią dla siebie. Decydując się na definitywne rozstanie, warto czasem skorzystać z pomocy prawnika, który podpowie, jak przejść przez trudne często rozprawy sądowe. Jak przygotować się zatem do pierwszej rozmowy z adwokatem w sprawie rozwodu?

Adwokat podczas rozwodu – czy jest konieczny?

Decydując się na rozwód, często pada decyzja, by udać się po poradę do specjalisty, szczególnie kiedy rozstanie może nie przebiegać pokojowo. Adwokat rozwodowy wyjaśni, czy masz szanse na rozwód z orzeczeniem winy, pomoże przygotować wniosek rozwodowy, przedstawi, jak będą wyglądały poszczególne etapy tego formalnego rozstania. 

Pierwsza rozmowa z adwokatem – jak się przygotować?

Dla wielu osób wizyta u adwokata wiąże się z pewnego rodzaju stresem. Jest ona jednak nieunikniona, jeśli chcesz uzyskać profesjonalną pomoc. Szczególnie kłopotliwe bywa pierwsze spotkanie. Na nim bowiem trzeba opowiedzieć o swoich prywatnych sprawach dotyczących małżeństwa. Specjalista oceni, czy zaszły określone przesłanki, które umożliwią przeprowadzenie rozwodu. Kluczowe będzie też orzekanie o winie. Jeśli ta leży po stronie jednego z małżonków, trzeba będzie ją udowodnić, co wiąże się często z dłuższym postępowaniem rozwodowym, przesłuchiwaniami świadków, przedstawianiem dowodów itp. 

Spotkanie z adwokatem – jakie dokumenty przygotować?

Na spotkanie z adwokatem warto przynieść dokumenty, które ułatwią podjęcie pierwszych działań, ale też wpłyną na lepsze zrozumienie sytuacji. Do wniosku rozwodowego na pewno trzeba dołączyć akt małżeństwa i akt urodzenia dzieci. Aby je otrzymać, konieczne może być złożenie wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli w grę wchodzą też alimenty, wówczas lepiej przygotować więcej dokumentów, w tym zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, jeśli osoba jest bezrobotna to zaświadczenie z Urzędu Pracy. Przyda się też zestawienie wydatków, opłat ponoszonych na mieszkanie. Kiedy natomiast ustalana jest władza rodzicielska, wtedy przyda się zaświadczenie o statusie dziecka jako ucznia, które wyda szkoła. Jeszcze inne dokumenty będą potrzebne, kiedy będzie miał nastąpić podział majątku, jednak o tym poinformuje już adwokat, który przeanalizuje sprawę klienta.

Jak wybrać adwokata od rozwodów?

Poszukując specjalisty, który pomoże ci przejść przez rozwód, warto kierować się tym, w czym specjalizuje się dany adwokat. Niektórzy preferują sprawy karne, inni są świetni w sprawach rodzinnych. Duże znaczenie ma doświadczenie wybranego specjalisty. Jeśli ktoś przeprowadził z sukcesem wiele skomplikowanych spraw, wówczas jest to bardzo prawdopodobne, że poradzi sobie również z twoją. Warto kierować się też renomą kancelarii i opiniami innych klientów. W sieci można znaleźć informacje o konkretnych adwokatach, co może ułatwić wybór specjalisty od rozwodów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij