Jak zachęcić dziecko do samodzielnej aktywności?
Wspólna zabawa z dzieckiem, to przede wszystkim dobry sposób, na zachęcie malucha do aktywności. Z czasem rodzic ma jednak coraz mniej czasu, a dziecko pomimo to musi się rozwijać, dlatego samodzielne zabawy i szukanie aktywności to podstawa, zwłaszcza jeśli maluch ma się prawidłowo kształcić.
W takim zachowaniu nie ma nic niepokojącego, ponieważ rodzic też pragnie mieć chwilę wypoczynku dla siebie i to jest właśnie czas, w którym dziecko, powinno sobie samo zorganizować zajęcie. Jest to także sposób, aby w odpowiednim momencie, postarać się usamodzielnić dziecko na tyle, aby radziło sobie bez naszej pomocy, to ważny proces wychowawczy, który mimo wszystko powinniśmy w jakimś drobnym stopniu kontrolować. Pamiętajmy, że dziecko łatwo się przyzwyczaja, dlatego ciężko jest tak od razu pozbyć się wielu nawyków, trzeba to robić z wyczuciem i powoli nie należy od dziecka od razu oczekiwać, że się dostosuje, zwłaszcza jeśli maluch jest do nas przywiązany emocjonalnie.
Początki zawsze są trudne
Jeśli chcemy nauczyć malca samodzielności, to powinniśmy zostawić go na więcej niż kilkanaście minut w taki sposób, aby zajął się własnymi sprawami. Nawet gdy wrócimy, nie powinniśmy od razu podchodzić do dziecka, zwłaszcza jeśli faktycznie zajmuje się czymś pożytecznym.
W ten sposób dziecko w najprostszy sposób przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Z czasem nie stawia już nawet oporu, a my możemy wyjść sobie spokojnie i zając się swoimi sprawami. Wtedy możemy już wydłużyć czas, w którym dziecko zajmuje się sobą i tak naprawdę, po czasie nie potrzebuje już naszego wsparcia. Jest to jeden z tych elementów wychowawczych, który odnosi skutek, pod warunkiem, że nauczymy dziecko samodzielności w każdym innym przypadku, dziecko będzie czekać, aż wrócimy.
Czas na zmiany
W życiu dziecka nie może być chwili monotonii. Brzdąc podczas zabawy musi być zainteresowany, tym co robi. W praktyce, aby osiągnąć tego typu sukces, rodzic powinien wymienić co jakiś czas zabawki dziecko. Pamiętajmy, że nowe rzeczy i przedmioty budzą w dziecku większe zainteresowanie i przez to wolniej się nudzą. W każdym procesie wychowawczym jest tak, że dziecko z czasem czuje się znudzone i potrzebuje odmiany, dlatego jako rodzic musimy zapewnić różnorodność zabawek i przedmiotów w taki sposób, aby zabawa nimi była faktycznie zadowalająca dla dziecka.
Sama zmiana zabawek może jednak nie wystarczyć, dlatego warto pomyśleć o tym, aby dziecko miało zwyczajnie kompana do zabawy. Taka metoda wydaje się najbardziej sprawdzona, ponieważ oprócz wspólnej zabawy dziecko rozwija się, mając możliwość kontaktu z rówieśnikiem. Dziecko czuje się wtedy bardziej zrozumiane, ponieważ osoba dorosła, nie zawsze jest w stanie zrozumieć potrzeby małego dziecka. Osoba z podwórka może być doskonałym towarzyszem a z czasem relacje między dziećmi, mogą się bardziej pogłębić, co jest szansą dla dalszego rozwoju dziecka.
Twórcze działanie
Dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w ten sposób są oni w stanie opanować nowe rzeczy, co może być przydatne w dalszym rozwoju.
Oczywiście dorośli mogą wykorzystać taką okazję do tego, aby nauczyć dziecka kilku przydatnych umiejętności, a jednocześnie nie zaburzyć samodzielności malucha, W tym wypadku można połączyć kilka celów w jeden punkt i za każdym razem odniesie to skutek. Twórczość dziecka w pewien sposób wpływa na jego przyszły charakter oraz zainteresowania, dlatego warto rozwijać w dziecko zdolności twórcze, ponieważ może to zaprocentować w przyszłości.