5 zasad zdrowego odżywiania
Dieta to nie chwilowa kuracja pozwalająca pozbyć się zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim styl odżywiania, który na stałe powinien zagościć w naszym życiu. Podobnie jak w życiu kierujemy się wieloma zasadami, które pomagają nam podejmować trafne decyzje, tak w odżywianiu powinniśmy zwracać uwagę na wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania. Warto je znać i się do nich stosować. Oczywiście elementem diety powinny być wszystkie niezbędne mikro i makro składniki. Warto włączyć do niej również zioła, takie jak pokrzywa indyjska, nie tylko przez wzgląd na trend jakim jest kierowanie się w wielu aspektach życia dalekowschodnimi filozofiami.
Pierwsza zasada: jedz małe posiłki co kilka godzin
Kiedyś mówiło się, że należy spożywać 5 zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. Oczywiście dietetycy nadal polecają takie podejście, jednak zdarza się, że z powodu pracy i braku czasu nie można pozwolić sobie na taki luksus. Stąd bardzo ważne jest znalezienie optimum dla siebie. Jedyne o czym należy pamiętać, to by spożywany wieczorem posiłek nie był zbyt ciężki, gdyż wtedy organizm przygotowuje się już do regeneracji poprzez sen i wszystkie funkcje zwalniają, włącznie z metabolizmem, a przynajmniej tak być powinno. Jeśli jeść obficie to najlepiej rano, kiedy organizm potrzebuje najwięcej energii na cały dzień.
Druga zasada: unikaj nadmiaru tłuszczu, węglowodanów i soli
Poza dostosowaniem ilości posiłków do zegara biologicznego istotne jest odpowiednie ich zbilansowanie. Przede wszystkim należy unikać nadmiaru tłuszczów, przede wszystkim tych trans, które odkładają się w postaci podwyższonego poziomu cholesterolu i tworzą złogi, które mogą prowadzić do zakrzepów i zatorów. Oczywiście istotne jest również unikanie spożywania nadmiaru węglowodanów prostych. Właściwie należałoby zupełnie z nich zrezygnować na rzecz węglowodanów złożonych, które można znaleźć w wielu warzywach i owocach. Trzecim składnikiem, którego bezwzględnie należy unikać jest sól. Przeciętna osoba spożywa jej przynajmniej trzy razy za dużo, a to dlatego, że znajduje się wszędzie, zarówno w słodyczach, jak i przetworzonej żywności typu fast food, a także tzw. gotowych obiadach, z których wiele osób korzysta z powodu braku czasu na gotowanie. Jeśli już się gotuje to niestety zbyt tłusto, a do potraw trafia zbyt wiele soli. Tak naprawdę dziennie nie powinno być jej więcej niż 5 g, czyli łyżeczka. Dlaczego jest to takie istotne? Sól wpływa bezpośrednio na ciśnienie tętnicze krwi, powodując jego podniesienie. Dlatego jeśli cierpi się na nadciśnienie należy bezwzględnie ją ograniczyć. Warto wprowadzić do swojej diety suplement diety – pokrzywę indyjską, która dzięki zawartej w niej forskolinie, czyli związku organicznym należącym do tzw. diterpenów, korzystnie wpływa na krążenie krwi i ukrwienie wszystkich narządów, tym samym zwiększenie wydolności organizmu, który nie musi wydatkować tak dużo tlenu potrzebnego do prawidłowej pracy serca. Ma również istotne znaczenie dla regulowania poziomu glukozy we krwi.
Trzecia zasada: jedz 5 porcji warzyw i owoców dziennie
Zasady zdrowego odżywiania odnoszą się do modelowego przykładu, czyli jedzenia 5 posiłków dziennie. W takim przypadku do każdego posiłku należy jeść warzywo lub owoc. Przy czym proporcja w posiłku nie powinna wynosić 1:1, w przypadku mięsa, które powinno się jeść co najwyżej 3 razy w tygodniu. Owoców i warzyw w modelowym przykładzie powinno się spożywać około 400 g dziennie, choć już 250 g korzystnie wpływa na pracę wszystkich układów i dostarczenie niezbędnych witamin. Niestety czasem i tyle nie udaje się spożyć w ciągu dnia, gdyż życie w biegu łączy się z jedzeniem w biegu, stąd tak popularny stał się niezdrowy fast food. Dobrze jest zadbać o swoje zdrowie i korzystać z tzw. lunch boxów, do których można spakować porcję warzyw i owoców do pracy. Jeśli wybiera się gotowe posiłki, warto patrzeć na skład i decydować się na te jak najmniej przetworzone, nie składające się głównie z licznych konserwantów i tłuszczów. Warto również do posiłku zażyć suplement diety – pokrzywę indyjską, która korzystnie wpływa na pobudzenie soków żołądkowych i regularnie spożywana może poprawić metabolizm.
Czwarta zasada: pij dużo wody w ciągu dnia
Woda jest źródłem życia i to dosłownie. Dlatego należy ją spożywać każdego dnia, najlepiej w naturalnej postaci. Trzeba bowiem wiedzieć, że zarówno kofeina, jak i teina, zawarta w herbacie wypłukują magnez i wapń z organizmu, dlatego należy to zjawisko niwelować, pijąc oprócz kawy lub herbaty wodę, bądź dodając do nich mleko, które neutralizuje niekorzystne działanie. Oczywiście negatywny wpływ na ilość wapnia i magnezu dotyczy picia bardzo mocnej kawy bądź kilku kaw w ciągu dnia. Nie należy z niej całkiem rezygnować, gdyż korzystnie wpływa na wydalanie z organizmu toksyn, a także pobudzenie pracy żołądka. Podobne działanie może mieć forskolina przyjmowana w formie tabletek. Samej wody powinno się pić 1,5 -2 l dziennie. Picie większej ilości zalecane jest w sytuacji wzmożonej aktywności fizycznej, a także potliwości i wypłukiwania wody z organizmu, szczególnie latem. Wtedy należy sięgnąć również po elektrolity.
Piąta zasada: Unikaj podjadania
Największym wrogiem skutecznej diety jest podjadanie słodkich przekąsek. Węglowodany proste powodują wyrzut insuliny, a potem jej gwałtowny spadek, przez co zamiast czuć się najedzeni, czujemy po krótkim czasie jeszcze większy głód. Zatem lepiej sięgnąć po warzywa lub owoce, które nie wywołają takiej reakcji organizmu.
Zdrowe odżywianie to temat „rzeka” jednak stosując się do powyższych zasad, a w sytuacji problemów z metabolizmem, sięgając po zdrowe suplementy diety, takie jak pokrzywa indyjska, można korzystnie wpłynąć na zdrowie. Oczywiście nie można zapomnieć również o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej, która obok zdrowej diety ma niebagatelne znaczenie.